historia

Historia to nuda!

Wiele znanych mi osób na samo słowo „ historia ” chce wiać gdzie pieprz rośnie. Uważają, że to nuda, kompletnie nieprzydatna w życiu.

Dlaczego tak myślą? Bo szkoła pokazała im że ten przedmiot to jedynie wkuwanie miliona bezsensownych dat, które i tak zaraz wylecą z pamięci. Bo, bądźmy szczerzy, czy ktokolwiek z nas pamięta kiedy Anglicy założyli Kompanię Wschodnioindyjską? Albo kiedy stracono Marię Stuart? Większość dorosłych ludzi nawet nie pamięta kim ona była, a co dopiero kiedy umarła.

 Tak samo jest z większością innych dat, osób, wydarzeń. Nauczyciele gonią z programem przepełnionym nieważnymi szczegółami, a my wrzucamy je do pamięci bez zastanowienia, po co się tego właściwie uczymy? Czy nie ważniejsze jest zauważenie pewnego ciągu przyczynowo-skutkowego od nauczenia się na pamięć dziennej daty powstania wielkopolskiego czy układu monachijskiego?

2E7892A6E4

HISTORIA MOŻE BYĆ FAJNA

Ja osobiście polubiłam historię w podstawówce, przez co nie podchodzę do niej jak do znienawidzonego odkurzania ( czy ktokolwiek to lubi?). Zawdzięczam to świetnym nauczycielom, zarówno tym podstawówkowym jak i licealnym, którzy zawsze potrafili opowiadać „ z jajem”.  No bo kto na lekcji historii przedstawia hołd lenny albo ogląda kabaret o sytuacji Ślązaków podczas II wojny światowej, czy też filmiki o Marii Skłodowskiej-Curie na youtubie?

 Dla mnie historia jest super, o ile przedstawi się ją w ciekawy sposób. Wystarczy tylko zmienić swoje nastawienie i spróbować odkryć jej magię.

A Wy? Co myślicie o historii?

 • Piesia155

  To może być ciekawy blog. Nawet śmiesznie piszesz i będę z niecierpliwością czekać na kolejne wpisy. Aaa… filmiki są super. Historia wcale nie musi być taka nudna jak ta, którą miałam w podstawówce ;P

 • Właśnie dzisiaj o tym myślałam jako pomysł na wpis – mój mąż namiętnie ogląda ten kanał:)

 • Dokładnie, historia może być ciekawa, ale jeśli ktoś jej dobrze uczy! Niestey, ja w liceum miałam okropna pania, która właśnie skupiała się na nudnych datach i bezsensownych szczegółach :/ Chce poznać historię, ale moze z jakichs ciekawych ksiazek 🙂

 • dla mnie niestety to zmora. Odwieczny problem. Przed chwilą zrobiłam notatki z 60 stron, z których jutro mam test. Już jestem wykończona, także niestety chyba nigdy nie znajdę odpowiedzi na to czy mnie ciekawi, bo nigdy nie miałam nauczycieli, którzy pomogli przez nią przejść.
  http://odrobina-ciepla.blogspot.com/

 • Pingback: Czy historia może być ciekawa? | Head Divided()

 • Pingback: Jak się ochłodzić podczas upału? 8 sposobów! | HEAD DIVIDED()

 • Ja lubię historię, ale taką bardziej społeczną-kulturową. Jednym z seriali, który bardzo mi się podobał, była „Dynastia Tudorów”. Historia o Henryku VIII ciekawiła mnie od kiedy o niej usłyszałam. Uwielbiałam zawsze te lekcje, na których były omawiane zwyczaje, styl życia, ubierania, romanse, natomiast wkuwanie dat to była zdecydowanie ta gorsza część. Myślę, że bardzo dużo zależy od nauczyciela- jeśli sprawi, żeby wciągnął cię świat, o którym mówi, to nauka stanie się przyjemniejsza 😉

  • Jesteś już drugą osobą, która poleca mi ten serial, więc coś w nim musi być!
   O zwyczaje i styl życia to bardzo fajna dziedzina historii, bo data tak naprawdę prawie nic nam nie mówi.
   A nauczyciel to podstawa – dobry wciągnie w ten świat, a zły może zniechęcić na całe życie.

 • Niestety podczas całej edukacji miałam pecha do nauczycieli od historii. Mimo tego, że bardzo chciałam wciągnąć się w ten przedmiot, szkoła mi go skutecznie obrzydzała. Dopiero teraz, parę lat po zakończeniu przygody z obowiązkową historią, zaczynam patrzeć na nią inaczej. Głównie dzięki filmom i książkom – niekoniecznie tym kanonicznym 😉

  • Przykro mi bardzo 🙁 Ale fajnie, że postanowiłaś dać jej szansę i spróbować polubić 🙂

 • Uwielbiam historię, a „Historia bez cenzury” to jeden z moich ulubionych kanałów na yt – Mąż mnie w niego wciągnął. Ostatnio zainspirowali nas filmem o Wikingach i rozpoczęliśmy ogladanie genialnego serialu o tej samej nazwie 😉

  • Nie dziwię się! A filiku o Wikingach nie widziałam, ale zaraz lecę nadrabiać!

 • Zrozumienie zwiazku przyczyna-skutek wymaga pewnej umiejetności, którą szkoła u większosci uczniów redukuje do zera. Samodzielnego i logicznego myślenia.. Do wypełniania ptaszkami kartki wystarczy dobra pamięć. Fabryka musi wykonać plan,. Produkt – uczeń atestowany na min. 30%.

  • „Do wypełniania ptaszkami kartki wystarczy dobra pamięć.” – i to jest przykre…

   Niestety szkoła potrafi strasznie zniechęcić do historii i takie „atestowanie” na pewno ma w tym swój udział,

 • Cóż innego mogę powiedzieć o Historii jak cudna, skoro z wykształcenia jestem historykiem właśnie .. 🙂 Pewnie, że sam sposób wykładania historii ma tu nie lada znaczenie (mnie np. historia wojskowości na studiach mega nudziła), ale że byłam na specjalizacja Kultura to czułam się tam jak ryba w wodzie. Kocham historię i widzę, że mam trochę do nadrobienia filmików z yt 🙂

  • Jesteś historykiem? Super!
   Kultura w historii zdecydowanie musi być fajna, a filmiki polecam objerzeć!

 • Będąc w podstawówce uwielbiałam historię. Dalej sprawia mi przyjemność przeglądanie tematów o starożytnych cywilizacjach, odkryciach, postępie… ale dopóki robię to dla siebie. Kiedy jestem zmuszona do nauczenia się pierdyliardu dat, mam ochotę uciec do innego kraju.
  Niestety, ale to nauczyciele nie potrafią zasiać jakiegoś powszechnego zainteresowania i gadają, i gadają, w taki nudny, sztampowy i „bez polotu” sposób, że można zasnąć na lekcji, albo co najmniej zaziewać się na śmierć.
  Kiedy zadaję koleżance pytanie: „Co teraz mamy?”, a ona odpowiada „Historię”, wydaję z siebie tylko jęki rozpaczy i niezadowolenia, bo wiem, że będzie to czas stracony, a kolejne 45 minut stanie się całą, piekielną wiecznością. Jeśli takie istnieje, to dla mnie już przygotowują nieskończone wykłady historii.
  Uczenie się historii tylko dla ocen i dobrych wyników na egzaminach jest idiotyczne – po tygodniu niczego się nie pamięta. Dlatego historia to dla mnie jeden z najnudniejszych przedmiotów w szkole, mimo że można dowiedzieć się różnych, bardzo ciekawych rzeczy. Ale jednak – sposób opowiadania o niej, jest po prostu tragiczny.

  Pozdrawiam

  • „Dalej sprawia mi przyjemność przeglądanie tematów o starożytnych cywilizacjach, odkryciach, postępie… ale dopóki robię to dla siebie.” – to też racja, trafne spostrzeżenie!

   A co do zainteresowania uczniów, to myślę, że musiałaś trafić na niefajnego nauczyciela – ja w liceum trafiłam na naprawdę rewelacyjnego nauczyciela, który umiał wzbudzić zainteresowanie tematem 🙂

   „Jeśli takie istnieje, to dla mnie już przygotowują nieskończone wykłady historii.” – hahah, padłam!
   Pozdrawiam również 🙂

 • Pingback: 4 książki, które warto przeczytać latem - HEAD DIVIDED()

 • Pingback: Sposoby na doła, Harry Potter i gobliny - Uśmiechnij oczy #1()