co kreatywni ludzie mają w głowie

Co kreatywni ludzie mają w głowie? (Oprócz mózgu oczywiście!)

Czytam sobie właśnie książkę „Kreatywni. I masz pomysł na wszystko”. Na razie jest całkiem ciekawa – już pierwsze wersy pochłonęły mnie tak bardzo, że z podekscytowaniem przewracam kolejne strony. Czuję, że znajdę tam wiele wciągających treści i – jak to zwykle w takim przypadku bywa – będę często zaglądać do współlokatorek z wypiekami na twarzy, opowiadając im, czego się właśnie dowiedziałam. Dziś takim inspirującym cytatem było właśnie „ kreatywni ludzie mają chaos w głowach”.

CHAOS W GŁOWACH

Autorzy twierdzą, że by tworzyć potrzebujemy tego chaosu.  I jakby się nad tym zastanowić, to przecież mają wiele racji! W końcu kreatywność to między innymi dostrzeganie połączeń pomiędzy pozornie niezwiązanymi ze sobą rzeczami, faktami, pomysłami. Tymczasem, jak mamy je zauważyć skoro cały czas zamykamy się w tych samych schematach, czy też zainteresowaniach?

O RUTYNACH, SCHEMATACH I ZAINTERESOWANIACH

Pozwalamy  rutynom przejąć władzę i choć bardzo często jest to potrzebne by nie marnować niepotrzebnie energii, to jednak zdarza się, że przez takie działanie „na autopilocie” przegapiamy fajne możliwości. Mówimy „skup się na jednym” dziecku, które jednocześnie interesuje się fotografią, programowaniem i kulturą Azteków.  Często dziwimy się i zniechęcamy, zamiast namawiać do rozwijania pozornie niepowiązanych aktywności. Nie dostrzegamy, że coś można zrobić na inny sposób, który oszczędzi nam trochę czasu. Chodzimy non stop tymi samymi ścieżkami, rzadko dając sobie szansę na jakąś odmianę.

KOPALNIA POMYSŁÓW – CZYNNE 24/7

Co więcej – mówimy „nie myśl o niebieskich migdałach”, jakby sugerując, że taki swobodny dryf myśli jest czymś niepotrzebnym. A przecież, gdy myśli tak przenikają się wzajemnie i łączą różne trybiki, to mamy małą kopalnię pomysłów! I już możemy o sobie powiedzieć „kreatywni ludzie”. Tak samo z różnorodnymi zainteresowaniami – przecież nie ma nic złego w tym, że kogoś interesuje np. Korea Północna, postawy wobec osób niepełnosprawnych, marketing, malowanie i sport – połączenie tych rzeczy może podsunąć nam kolejne idee.

I jasne, że jedne pomysły będą lepsze, inne gorsze, ale niewątpliwie łatwiej jest wpaść na 3 dobre pomysły, gdy masz ich 1000, niż gdy „produkujesz” ich kilka w ciągu kilkunastu lat, prawda? A ten chaos myśli zdecydowanie może się w tym przydać!

CO KREATYWNI LUDZIE MAJĄ W GŁOWACH? 

Oprócz tego, kreatywni ludzie mają w głowach też wiele sprzeczności. Przez to „zamiast być >>jednostkami<<,każdy z nich jest wieloma osobami„.  Przykładowo Josephine Baker:

była nie tylko piosenkarką, tancerką i aktorką, ale również francuskim szpiegiem podczas II wojny światowej, matką dwanaściorga adoptowanych dzieci […], domniemaną kochankę liczoną w tysiącach mężczyzn i kobiet oraz ekscentryczką opisywaną przez tych, którzy dobrze ją znali, jako osoba głęboko kochająca, ale i zmienna.

To się nazywa człowiek orkiestra, prawda?  Tyle różnych osobowości w jednym ciele!

UMYŚLE, OTWÓRZ SIĘ!

Kolejną rzeczą, którą kreatywni ludzie mają w głowie, jest też otwartość.  Są to osoby bardzo ciekawe  świata i samego siebie, zarówno pod kątem zalet i pozytywnych doświadczeń, jak i złych stron oraz eksperymentów.  Starają się słuchać intuicji, ale i nie zapominają też o rozumie. Jak widać, ta chęć poznawania nieźle ich napędza!

CO KREATYWNI LUDZIE MAJĄ W GŁOWACH – PODSUMOWANIE

Jak piszą Kaufman i Gregoire:

Jedną z najbardziej fascynujących rzeczy w pracy twórczej, jest to, że łączy ze sobą i harmonizuje skonfliktowane elementy, które w pewnym stopniu ma w sobie każdy z nas. Ludzie twórczy są skupiskiem różnorodnych zainteresowań, wpływów, zachowań, przymiotów i pomysłów – i znajdują w swojej pracy sposób na to, by połączyć te wszystkie rozbieżne elementy.”

Te zróżnicowane zainteresowania, dryf myśli  oraz ich łączenie jest czymś pożądanym, co zdecydowanie może nam się pomóc być bardziej twórczym. Tak samo ze sprzecznością wielu osobowości, którą warto traktować jak wielką zaletę, bo przecież to tak jakbyśmy mieli możliwość przeżycia kilku osób.  Nie zapominajmy też o otwartości – to punkt, który najbardziej powinnam wziąć sobie bardziej do serca i czuję, że nie jestem z tym sama!

I tak sobie myślę – skoro już wiemy co kreatywni ludzie mają w głowach, to może warto wykorzystać tę wiedzę?  W końcu kreatywność przydaje się chyba wszędzie!


Post został napisany na podstawie: Scott Barry Kaufman, Carolyn Gregoire „Kreatywni. I masz pomysł na wszystko” str. 9-21.

Wpis zawiera link afiliacyjny – oznaczony na zielono.