Teatry w Warszawie - ktoś nie śpi, by spać mógł ktoś

Co mnie zaskoczyło w Warszawie?

Kilka zaskoczeń z wypadu do Warszawy, które dla mieszkańca metropolii pewnie są normalne, ale dla osoby z małego miasteczka – niekoniecznie.

Już prawie rok minął od mojej wakacyjnej wizyty w Warszawie. Teraz, gdy czytam sobie to, co o niej napisałam jakiś czas temu, to bardzo chciałabym tam jeszcze wrócić i zajrzeć np. do Centrum Nauki Kopernik i innych fajnych miejsc.

Pamiętam, że to był dla mnie nie tylko mile spędzony tydzień, ale też czas pełen niespodzianek! Pewnie dla Warszawiaków, jak i mieszkańców dużych miast to nie będzie nic nowego, ale dla mnie – osoby, która mieszka w raczej małym miasteczku, pewne sytuacje powodowały zdziwienie.  I nie mówię, że chciałabym żeby u mnie było tak samo – to raczej proste porównanie: u mnie jest tak, w Warszawie jest tak.  Jedne niespodzianki były większe, drugie mniejsze, ale niezaprzeczalnie dawały mi do myślenia.

CO MNIE ZASKOCZYŁO W WARSZAWIE?

1. MOTORY 

W okolicach Śląska, gdzie mieszkam jest ich raczej mało, dlatego wieczorny hałas motorów był dla mnie nowością. Dodatkowo hostel w którym mieszkałam mieścił się niedaleko od centrum, więc to, co w dzień było zaletą, nocą stawało się wadą. Wieczorem, gdy otwierałam okno, co chwilę słyszałam jak przejeżdża jakiś motor i zastanawiam się czy tak jest tylko w centrum, czy w innych dzielnicach też to tak słychać?

Jednak mimo tego hałas nie zmieniłabym lokalizacji mojego hostelu – za wygodnie mi tam było z bliskością do centrum, by to zmieniać, a po kilku nocach szybko się przyzwyczaiłam do motorów.

2. LOESJE na chodnikach

O hasłach Loesje pisałam już więcej w Migawkach z Warszawy, więc powiem tylko, że umieszczenie tych napisów na chodniku to genialny pomysł. Wyobraź sobie, że wstałeś lewą nogą, nic nie idzie po Twojej myśli, wychodzisz do pracy, a tutaj na ulicy jest napisane:  „The world is more beautiful with You” albo „Bądź tym, co w trawie piszczy”. Uśmiech gwarantowany, przynajmniej u mnie!

3. METRO w warszawie

Mimo, że jechałam już metrem w Londynie i Rzymie, to jednak warszawska linia nr.2 spodobała mi się najbardziej, czy raczej spodobał mi się wygląd stacji. Nie mówiąc już o tym, że metro jest szybsze niż busy i tak się rozmarzyłam, jakby to fajnie było, gdyby zbudowano metro na Śląsku. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to pewnie nigdy się nie spełni. Pewnie budowa pochłonęłoby małą fortunę, nie mówiąc już o tym, że nie wiem czy przez różne kopalnie zbudowane metra byłoby w ogóle możliwe, ale cóż – pomarzyć dobra rzecz. Wtedy na pewno dojazd do stolicy województwa zajmowałby dużo mniej czasu.

4. TEATR NA TEATRZE 

Będąc w centrum Warszawy, miałam wrażenie, że co chwila mijam jakiś teatr! Przyznam, że zastanawiałam się już nawet  czy te wszystkie teatry są czynne! Bo wiecie – w moim mieście nie ma teatru, a ewentualne występy są realizowane w domach kultury. W Katowicach też nie ma tyle teatrów i na tę chwilę ze znanych mi miejsc mogłabym wymienić chyba tylko Teatr Śląski im. Wyspiańskiego i ewentualnie w pobliskim Chorzowie – Teatr Rozrywki. Oczywiście wszystkich jest więcej, ale w porównaniu do Warszawy, to i tak mała liczba.

5. MNÓSTWO RESTAURACJI, KAWIARNI, MIEJSC GDZIE MOŻNA ZJEŚĆ COŚ DOBREGO W WARSZAWIE

Chcesz wyjść na lody? Proszę bardzo, już masz trzy lodziarnie w pobliżu! Chcesz zjeść pyszny obiad? Tak samo! Masz ochotę wyjść do baru? Tak samo! Bardzo mi się podobało to, że zawsze nadarzy się jakaś knajpka, gdzie można zaspokoić swój głód i wcale nie musisz zapłacić za to połową swojej wypłaty. I teoretycznie np. w Katowicach, czy Gliwicach niedaleko też jest sporo restauracji, to jednak Warszawa zdecydowanie je przebija. 

To już chyba wszystkie rzeczy, które zaskoczyły mnie w Warszawie.

Kochaj wszystkich, ufaj niewielu, nie krzywdź nikogo - William Szekspir
Kochaj wszystkich, ufaj niewielu, nie krzywdź nikogo – William Szekspir

WARSZAWA VS. MALUTKIE MIASTO

Podsumowując, dla mnie największą  różnicą między stolicą i moim miastem jest to, że cały czas coś się dzieje. Niezależnie od pogody masz gdzie wyjść, co porobić na mieście, wydaje mi się, że ciężko tam o nudę.  I to jest okej i za to wtedy całkiem polubiłam Warszawę. Nie wiem jak byłoby po mieszkaniu tam dłuższy czas, ale na tę chwilę mi się spodobało.

Ale moje miasto też jest okej – mimo, że nie ma tutaj tych wszystkich udogodnień, to jednak ma inne zalety, jak np. cisza, spokój i bliskość do parku, które jako introwertyk bardzo sobie cenię. 

A Was zaskoczyło coś podczas wycieczki lub przeprowadzki do stolicy? A może mieszkacie w Warszawie od urodzenia i nie spodziewaliście się, że takie rzeczy mogą dziwić? Dajcie znać w komentarzach!