O tym, jak Instagram zmienia świat

Dawno, dawno temu, gdy po ziemi chodziły dinozaury, a Instagram dopiero raczkował, zupełnie nie widziałam w nim sensu. Uważałam, że to głupie, mało istotne narzędzie które ma celu głównie połechtanie próżności twórcy, więc jest mi niepotrzebne. A potem serwis się rozwinął, powstały Insta Stories, znalazłam tam mnóstwo wartościowych treści i muszę przyznać: myliłam się!! I to nie troszeczkę, nie odrobinę, lecz ogromnie się pomyliła. Tak mniej więcej jak ze Śląska na koło podbiegunowe minimum.  Bo choć sama nie mam na swoje konto jeszcze pomysłu i głównie eksperymentuję, to jednak to, co oglądam i czytam naprawdę zmienia świat – nie tylko mój, lecz setek ludzi!

„ALE JAK TO INSTAGRAM ZMIENIA ŚWIAT?”

Na Instagramie twórcy  opowiadają o ważnych dla nich ideach, zazwyczaj w krótki, szybki i zwięzły sposób, idealny dla naszych „instant” czasów. Tu wspomną o jednym, tam o drugim, sprawiając, że nawet nie zauważamy, kiedy mimochodem przyswajamy wiedzę. W kolejce do kasy przeczytamy kilka postów, w busie obejrzymy jakieś storiski i już, kolejne informacje lądują w głowie. Jednak co ważniejsze – nierzadko rozpowszechniamy je dalej, angażujemy się, zmieniamy myślenie i świat wokół nas. Jak to zadziałało u mnie?

JAK INSTAGRAM ZMIENIŁ (MÓJ) ŚWIAT?

AKCEPTACJA CIAŁA

Akceptacja ciała i koszenie trawników to przedziwny miks, który wpadł mi do głowy dzięki Kai z konta ciałopozytyw. Jak jeszcze jej nie obserwujecie to nadróbcie koniecznie, bo ta  dziewczyna odwala na Instagramie kawał dobrej roboty! Przyczynia się tak do normalizacji prawdziwego wyglądu kobiecego ciała i pomaga poradzić sobie z kompleksami . Ogółem – mówi wiele mądrego. To (między innymi) dzięki niej bardziej polubiłam swoje ciało, zaczęłam wychodzić z domu bez makijażu i wrzuciłam na luz z wyglądem. Biorąc pod uwagę ile osób ma z tym problem – na profil ciałopozytyw marsz!

GDZIE TA ZIELEŃ?

A jeśli chodzi o koszenie trawników, to Kaja fajnie zwróciła uwagę na to, że latem zbyt często z bujnej łąki tworzy się w ten sposób siano i spaloną ziemię, nie wspominając już o marnowaniu energii, niszczeniu w ten sposób siedlisk zwierząt i bezsensownych kosztach. Teraz  idąc przez miasto na tyle często zwracam uwagę na zieleń, bujne łąki lub spalone słońcem trawniki, że aż Luby stwierdził „Co Ty tak z tymi trawnikami ostatnio?!”

OGRANICZENIE PLASTIKU I ZAINTERESOWANIE ZMIANAMI KLIMATYCZNYMI

Plastik stanowi obecnie ogromny problem – to jest fakt. Po oceanach pływają góry plastikowych śmieci, zwierzęta mylą cząstki plastiku z pożywieniem (np. biorąc za meduzę pływającą reklamówkę). Do tego rozkłada się wieki, a to tylko część jego negatywnych skutków. I choć niby wszyscy wiemy, że powinniśmy ograniczyć plastik, to jednak teoria teorią, a praktyka praktykę. Dlatego właśnie doceniam twórców, którzy na Instagramie pokazują drobne kroki, które można uczynić by przynajmniej trochę zmniejszyć degradację środowiska. Wówczas gdy człowiek otoczy się wieloma takimi profilami, to aż głupio mu brać reklamówkę w sklepie, kupować warzywa w foliówkach i wrzucać plastik do „zwykłych” koszy.

GOSPODARKA PRZESTRZENNA

Pieing to jedno z tych kont na Instagramie, które mogę nazwać „czyste złoto”. Dziewczyna robi tak rewelacyjne storiski o architekturze miast, „smart cities”, komunikacji publicznej, powstawaniu korków, że głowa mała! Swoją drogą – ¾  wykładowców z mojej uczelni mogłoby się od niej uczyć! Zawsze jest ciekawie, kreatywnie, z pomysłem. A musicie wiedzieć, że architektura, urbanistyka itp. wcześniej wliczała się u mnie do kategorii „nuda, mózgu idziesz spać!”, więc tym bardziej brawa dla Magdy. To dzięki niej zaczęłam zwracać uwagę na to, jak zbudowane są miasta, kiedy sprzyjają pieszym, a kiedy samochodom, jak można je ulepszać itd.

INNE FAJNE DZIEWCZYNY NA INSTAGRAMIE

Karolina z wkrainietajfunów uświadomiła mi, czym jest uprzywilejowanie oraz jak działa merytokracja. Z profilu feminizm.daily, lewogram i doktorkanieuczka, psycholozka.to.be  dowiedziałam się wiele o feminizmie, przez co zwróciłam większą uwagę na nierówności społeczne i stałam się bardziej świadomym człowiekiem. Co więcej – dzięki funkcji quiz po różnych pogadankach na mamaginekologczas_psychologa itp. mogłam sprawdzić swoją wiedzę i w razie błędów ją uzupełnić. I znów –  niektórych rzeczach dowiedziałam się tutaj więcej niż w szkole.

JAK INSTAGRAM ZMIENIA ŚWIAT? – PODSUMOWANIE

Kiedyś myślałam, że Instagram ma tylko zabijać czas. Teraz widzę, że to narzędzie z wielkim potencjałem do realnych zmian w myśleniu i zachowaniu ludzi. Wystarczy tylko znaleźć wartościowe profile, które się do tych zmian przyczynią. Domyślam się, że dziś pokazałam tutaj zaledwie kilka z nich, dlatego jeśli znasz jakieś ciekawe konto, które Cię w jakiś sposób zmieniło – daj znać w komentarzu!