Jak produktywnie wykorzystać Facebooka - tips and tricks

Jak produktywnie wykorzystać Facebooka? 8 sposobów!

Tyle się mówi, że Facebook jest zły, niepotrzebny i obniża samopoczucie, przy okazji powodując też FOMO.   Do tego nieźle rozprasza i np. w sesji odciąga od nauki. Wychodzi na to, że ostatecznie przynosi więcej strat, niż korzyści. Jednak tak narzekając, zapominamy o jednym, ważnym fakcie. Mianowicie – Facebook to tylko narzędzie. I to nie on jest zły  – to my nie umiemy się nim posługiwać, tak by wyciągnąć jak najwięcej korzyści przy minimum strat. Dlatego dziś opowiem trochę o sposobach by go produktywnie wykorzystać.

JAK PRODUKTYWNIE WYKORZYSTAĆ FACEBOOKA?

1. PRZESTAŃ OBSERWOWAĆ DALSZYCH ZNAJOMYCH

Bardzo często mamy w znajomych na Facebooku mnóstwo osób, które wcale nie są nam bliskie. I trudno się temu dziwić, bo przecież ciężko byłoby utrzymywać na bieżąco kontakty nawet z setką znajomych, a przecież większość z nas ma ich więcej! Tylko po co ich obserwować? No właśnie. Dlatego sama obserwuję jedynie najbliższe osoby z którymi chcę być na bieżąco, a na profile reszty wchodzę, gdy tego potrzebuję i dzięki temu w moich aktualnościach jest więcej miejsca na inne rzeczy, które bardziej mnie interesują.

2. USUWAJ OSOBY, KTÓRE WYWOŁUJĄ ZŁE EMOCJE

Im mniej takich osób w  Twoim życiu tym lepiej. Poza tym, przecież nie chcesz psuć sobie humoru?

3. KLIKAJ „NIE LUBIĘ”

Coś, co kiedyś nam się podobało, niekoniecznie musi nam się podobać dalej. Tak samo z zainteresowaniami, bo każdy człowiek się rozwija i idzie do przodu. Dlatego warto od czasu do czasu weryfikować, jakie strony mamy polubione i nie mieć oporów przed klikaniem „nie lubię”. Dzięki temu w aktualnościach znów zrobi się więcej miejsca na rzeczy, które naprawdę Cię interesują.

4. SPRÓBUJ PRODUKTYWNIE WYKORZYSTAĆ GRUPY I FANPAGE

W moim przypadku są to różne grupy nauczycielskie, na których pedagodzy dzielą się swoimi inspiracjami i problemami. Zadają różne pytania, na które ja – jako studentka – nawet bym nie wpadła, a tak przy okazji podłapuję wiedzę. Dowiaduję się jakie programy np. dla przedszkola polecają inni nauczyciele, jak sobie radzą z zapanowaniem nad grupą, jakie gry polecają dla maluchów. Przy okazji widzę przykładowe dekoracje, a czytając niektóre wątki weryfikuję czy co, czego uczę się na studiach ma przełożenie na rzeczywistość.

5. GRUPY WSPARCIA

Wiadomo, że nie samą nauką człowiek żyje, dlatego przydają się też zwykłe „życiowe grupy”. Takie, na których dowiesz się jak uprać plamę po burakach, gdzie wyjść w nowym mieście lub poradzisz się, co zrobić w trudnej sytuacji, gdy nie możesz zapytać znajomych.

Jak produktywnie wykorzystać Facebooka - kilka trików

6. STRUMIEŃ INFORMACJI

Ja wiem, że śmieszne koty i memy są ważne, bo odprężają i rozśmieszają. Jednak w chwili gdy cała tablica jest nimi zawalona, to tak naprawdę nic Ci to nie daje! Tak samo ze znajomymi – gdy jedyne co pojawia się w aktualnościach to ich zdjęcia, to w wolnym czasie żyjesz ich życiem, zamiast własnym. Trochę smutne, nie?  Dlatego uważam, że warto zadbać w feedzie o nowe rzeczy, które Cię przy okazji wzbogacą. A nuż poznasz jakieś fajne ciekawostki i potem będziesz mógł zabłysnąć w towarzystwie?

7. ODINSTALUJ APLIKACJĘ FACEBOOKA W TELEFONIE LUB WYŁĄCZ POWIADOMIENIA

Powiadomienia z Facebooka w telefonie to jedna z tych rzeczy, które naprawdę mnie denerwowały. Bo siedzę sobie i np. piszę pracę na zaliczenie, a tutaj nagle telefon „pika”, i rozprasza mnie. Potem  sprawdzam co to takiego, to okazuje się że to tylko ktoś dodał nowe zdjęcie i rozproszyłam się zupełnie bez sensu. Dlatego aplikacja szybko wyleciała z mojego komputera i teraz wchodzę zawsze z przeglądarki. Wyłączyłam też powiadomienia z Twittera i Insta, dzięki czemu gdy telefon mi brzęczy, to wiem, że to coś ważnego. I warto sobie uświadomić, że naprawdę nie musisz być dostępny 24/7 i zerkać na każde powiadomienie sekundę po jego pojawieniu się – świat się bez Ciebie nie zawali.

8. WTYCZKA BLOKUJĄCA

U mnie się to nie sprawdziło, bo raz siedzę na fejsie kilka minut, a raz potrzebuję z kimś pogadać przez dłuższy czas i ciężko ustalić tę „średnią czasu”. Jednak wiem, że wiele osób sobie to rozwiązanie chwali, dlatego jeżeli masz coś ważnego do zrobienia, ale myśli cały czas odpływają na fejsa i rozpraszają, to może warto wypróbować taką wtyczkę?  Możesz sobie wtedy ustalić, że każdego dnia na Facebooku spędzasz maksymalnie pół godziny i po tym czasie strona jest zablokowana aż do następnego dnia.  W tym celu polecam wtyczkę Stay Focused!

JAK PRODUKTYWNIE WYKORZYSTAĆ FACEBOOKA – PODSUMOWANIE

Nie warto przeklinać Facebooka jako czyste zło, które Cię dekoncentruje – to tylko narzędzie. I zamiast na to marudzić, warto raczej pomyśleć nad tym, jak produktywnie wykorzystać Facebooka, tak by wyciągnąć z niego jak najwięcej. Ja już swoje triki przedstawiłam, a jakie masz Ty? Chętnie dowiem się czegoś nowego i przy okazji wypróbuję!