Jak wymyślić fajną nazwę - sposób Astrid Lindgren i inne metody

Jak wymyślić fajną nazwę? Metoda Astrid Lindgren i inne sposoby

„ Jak wymyślić fajną nazwę? ” – zadaję sobie to pytanie, odkąd zdarza mi się napisać opowiadanie. Bo w końcu jakaś kreatywna nazwa dużo bardziej przyciągnie czytelnika, niż kolejna historia Ani Kowalskiej pod Warszawą, prawda? Zresztą sama pamiętam te czasy, gdy jako maluch, uwielbiałam książki Astrid Lindgren oraz stworzone przez nią nazwy. I to nie tylko „Pippi Pończoszankę”, o której pisałam niedawno, lecz także inne jej powieści.

CECHY FAJNEJ NAZWY

Do dziś na mojej półce z książkami stoi malutka kolekcja, którą mam nadzieję przekazać moim dzieciom w przyszłości. Ronja córka zbójnika” i „Bracia Lwie Serce”  – jak się w tym zaczytywałam! Tam wszędzie były ciekawe nazwy – Nangijala, Nangilima, Miramis, Fialar , tak odmienne od naszych Kasi i Basi. A te, w połączeniu z nieszablonowymi historiami i niepowtarzalnym klimatem, sprawiały, że jeszcze lepiej je zapamiętywałam. I takie są właśnie cechy dobrej nazwy – wpada w ucho, jest oryginalna i dobrze pasuje do charakteru miejsca albo postaci, którą kreujemy.

JAK WYMYŚLIĆ FAJNĄ NAZWĘ?

Jednak jak wymyślić  fajną nazwę? To już znacznie trudniejsze zadanie. Dobrze, że tutaj z pomocą przychodzi właśnie Astrid Lindgren, czy raczej jej krótka wypowiedź na okładce książki „Ronja, córka zbójnika”:

„[…] A jak się nazywają? Wzięłam Atlas Królewskiego Klubu Automobilowego (mój mąż tam pracował) i otworzyłam na stronach Norrlandii. I znalazłam całą masę dobrych nazw, np. Górę Mattisa.

Inne miejsce nazywało się Fjosok – i takie imię nosi jeden z moich zbójców. A Ronja? Jest taki namiot lapoński, który nazywa się Juronjaure. Wyjęłam z niego dwie sylaby: Ronja. Brzmiało dobrze. I najwyraźniej tak było, bo potem urodziło się wiele Ronji w naszym kraju, jak słyszałam – wspomina Astrid Lindgren.”

Tak więc, jak wymyślić fajną nazwę? Wystarczy zerknąć na mapę ( tę realną lub Google Maps), zanotować sobie różne fajne miejscowości, rzeki, niziny itp. i potem pobawić się w przestawianie w nich sylab, tak samo, jak zrobiła to Lindgren z Ronją.

Jak wymyślić fajną nazwę - książka Ronja, córka zbójnika

 SKORZYSTAJ Z INNEGO JĘZYKA

Poza tym, warto wspomnieć, że J.K. Rowling również zdarzało się wymyślić nazwę w ten sposób. W drugiej części Harry’ego Pottera, litery w komnacie układają się z „Tom Marvolo Riddle” w „I am Lord Voldemort”. Z drugiej strony nazwa ta może pochodzić też z francuskiego:

  • Voile – uciekać
  • De mort – od śmierci

To naprowadza nas na kolejny sposób wymyślanie fajnych nazw, mianowicie – tłumaczenia  z innych języków. Pomocna może być tutaj łacina, greka, czy francuski. Włoski także brzmi bardzo melodyjnie, a „cięższe” języki jak np. niemiecki można wykorzystać do tytułowania miast obronnych.

JAK WYMYŚLIĆ FAJNĄ NAZWĘ – ROZEJRZYJ SIĘ!

Czasem fajne nazwy leżą tuż obok nas, wystarczy wyjrzeć zza laptopa. Nazwa płatków śniadaniowych, kosmetyków, autorów książek, składów soków  Przykładowo, gdy pisałam opowiadanie „Czy zgadniesz kto zabił”, imię kota powstało w wyniku skrócenia napisu na pudełku po butach. Natomiast, gdy jeszcze jako dziecko nie znałam angielskiego, to przeczytane na opakowaniu mydła „Soap” stało się nazwą dla jednej maskotki, natomiast pluszowy kotek stał się Zyrtkiem od nazwy leku z apteki.

Jak wymyślić fajną nazwę - Metoda Astrid Lindgren i inne sposoby

FAJNE NAZWY SĄ WSZĘDZIE

Jak widać – fajne nazwy są wszędzie. Wystarczy tylko trochę poszukać, pobawić się sylabami lub przetłumaczyć jakieś słowo na obcy język. Warto też czasem przekopać słownik lub teksty obcojęzycznych piosenek w poszukiwaniu tych, których brzmienie podoba nam się najbardziej – ono potrafi nieźle zainspirować.  Co więcej, można to zastosować nie tylko do postaci i miejsc, ale i bardziej przyziemnych rzeczy jak np. wymyślenia fajnej nazwy bloga, nicku na insta, czy zespołu. Jedno jest pewne – na pytanie „jak wymyślić fajną nazwę” można znaleźć mnóstwo odpowiedzi i sposobów. Ważne, by znaleźć te, które najbardziej nam odpowiadają i się nimi po prostu bawić.