Książki o tematyce arabskiej – 3 książki, które ostatnio przeczytałam #4

Lubię książki o tematyce arabskiej. Zwłaszcza te, których bohaterkami są kobiety, wciągają mnie tak bardzo, że ciężko mi oderwać się i np. zrobić sobie kolację, czy też zacząć wreszcie ogarniać rzeczy na studia. Ten inny świat intryguje, pochłania i sprawia, że chcesz wiedzieć więcej i więcej. Dlatego właśnie w tym odcinku opowiem, jakie książki o tematyce arabskiej przeczytałam i – co ważniejsze – które są warte polecenia, a na które nie warto marnować czasu. Enjoy!

KSIĄŻKI O TEMATYCE ARABSKIEJ – 3 KSIĄŻKI, KTÓRE OSTATNIO PRZECZYTAŁAM #4

1. „GORZKA POMARAŃCZA” ORAZ JARZMO PRZESZŁOŚCI. O POLCE, ŻONIE MUZUŁMANINA, KTÓRA UCIEKŁA Z ISLAMSKIEGO RAJU” – NADIA HAMID

Główną bohaterką książki „Gorzka Pomarańcza” jest młodziutka Nadia, która zakochała się w Muchtarze – Libijczyku studiującym w Polsce. Jak można się domyślić – para wzięła ślub, a Nadia wyjechała z mężem do jego ojczyzny. Tam  właśnie, czuły i kochający w Polsce Muchtar, pokazał swoje prawdziwe oblicze, zazdrosnego o każdy ruch żony, męża.

Czytając, człowiek jest przerażony tym, jak Libijczyk stosuj wobec rodziny przemoc, nie tylko fizyczną, ale i werbalną, a także łamie prawa człowieka. Jednocześnie wszystko jest napisane bardzo ciekawie, przez co człowiek chce wiedzieć, jak skończy się historia młodej Polki. I z jednej strony dowiadujemy się więcej o pozycji kobiety w islamie, a z drugiej dziwimy naiwnością młodej kobiety, która raczej nie wiedziała zbyt wiele o religii swojego męża przed ślubem ani o arabskich zwyczajach, które panują w jego ojczyźnie.  I choć rozumiem, że jej brak wiadomości wynikał z czasów, w których to się działo (lata 80), to jednak uważam, że branie ślubu z obcokrajowcem, bez poznania wcześniej jego kultury, założeń religijnych i zwyczajów panujących w rodzinie, jest lekkomyślne.

Jednakże, muszę przyznać, gdy tylko przewróciłam ostatnią stronę pierwszej części, to szybko przeszłam do drugiej, bo po prostu musiałam wiedzieć, jak się ta historia skończy. Niestety, moje wnioski z drugiej („Jarzmo Przeszłości”) są bardzo podobne. Tak więc nie będę powielać treści i powiem tylko, że pozostawanie przy mężu – oprawcy ze względu na dzieci wcale nie jest działaniem na ich dobro, lecz na jeszcze większą szkodę. I, że istnieją lepsze książki o tematyce arabskiej.

książki o tematyce arabskiej - gorzka pomarańcza i jarzmo przeszłości nadii hamid

2. SEKRETNE ŻYCIE ARABSKICH KOBIET

Bardzo ciekawi mnie życie i pozycja kobiet w innych społeczeństwach niż te europejskie. Zwłaszcza ciągnie mnie w kierunku arabskiej kultury, bo ta jest całkiem odmienna od tego co znam, a nawet od tego, co jestem w stanie sobie wyobrazić. Dlatego właśnie lubię książki o tematyce arabskiej i od powieści „Sekretne życie arabskich kobiet” oczekiwałam całkiem sporo. Niestety – znów rozczarowałam się. To zbiór felietonów, w większości dość chaotycznych. Czytało się je dość lekko, ale niestety zabrakło mi tutaj większej spójności opowiadań oraz czegoś, co mocno chwyciłoby mnie za serducho, np. tak jak w książce „Beduinki na Instagramie”.  Dlatego niestety, ale z zakresu tematyki arabskiej są lepsze pozycje. Tę mogę nazwać co najwyżej przeciętną.

książki o tematyce arabskiej - sekretne życie arabskich kobiet

3. „TYSIĄC WSPANIAŁYCH SŁOŃC” KHALED HOSSEINI

Głównymi bohaterkami powieści „Tysiąc wspaniałych słońc”  są dwie kobiety z Afganistanu. Mariam to nieślubne dziecko, które po śmierci matki, ojciec wydał za mąż za Rashida, by zapobiec obyczajowemu skandalowi.  Natomiast Laila, to wykształcona dziewczyna, której wszyscy bliscy giną w wyniku wybuchu bomby. W pochłoniętym zamieszkami Kabulu, losy tych dwóch kobiet splatają się, łącząc je trudną przyjaźnią.

Jak można się domyślić z tego co napisałam powyżej, można się z niej sporo dowiedzieć o pozycji kobiety wyznającej islam w Afganistanie, a także o przemianach w kraju, tym jak wszystko się zmieniało podczas okupacji Sowietów. Razem z Mariam i Lailą przeżywamy wojnę, prawdziwie wzruszając się i martwiąc ich losem.

„TYSIĄC WSPANIAŁYCH SŁOŃC” – DLACZEGO WARTO?

„Tysiąc wspaniałych słońc” to książka o tematyce arabskiej, która w tym zestawieniu zachwyciła mnie najbardziej. To właśnie przez nią, pakowałam rzeczy do akademika dosłownie na ostatni moment, bo wprost nie mogłam oderwać się od tej historii i chciałam musiałam poznać zakończenie. Nie mogę też nie wspomnieć o bardzo dobrym warsztacie autora, który stoi na naprawdę wysokim poziomie. Bo jak już pisałam w ostatnich 3 książkach – sam oryginalny pomysł na książkę to jedno, a wykonanie – drugie. A tutaj, w powieści „Tysiąc wspaniałych słońc” praktycznie wszystko jest doskonałe. Miałam wrażenie, że Hosseini w pełni przemyślał każdy rozdział, tak by wszystko łączyło się w jedną, ogromnie poruszająca układankę. Jednocześnie przemycił w tekście sporo informacji, które przedstawione z punktu widzenia jednostki, mocno zapadają w pamięć. I tak mogłabym się jeszcze zachwycać i zachwycać. Jednakże, by nie przynudzać, powiem tylko, że po przeczytaniu miałam ogromne „wow” i polecam książkę „Tysiąc wspaniałych słońc” z całego serduszka! Dlatego jeśli szukasz fajnej książki o tematyce arabskiej, to wybierając tę, na pewno się nie zawiedziesz.

ciekawe książki o tematyce arabskiej - tysiąc wspaniałych słońc Hosseiniego

KSIĄŻKI O TEMATYCE ARABSKIEJ – PODSUMOWANIE

Książki o tematyce arabskiej mogą być bardzo różne. Jedne są lepsze, inne gorsze, ale zdecydowanie nie zmienia to faktu, że warto po nie sięgnąć. Długie godziny z książką na kanapie w oderwaniu od całego świata – gwarantowane.


Wpis zawiera linki afiliacyjne – oznaczone na zielono.