Tylko bądź

Zastanawialiście się kiedyś co jest najważniejsze dla ludzi starszych? Dla waszych dziadków, sąsiadek w podeszłym wieku, obserwujących podwórko niczym orzeł wypatrujący myszy?

Pewnie wielu z Was uważa, że jest to zdrowie. Jasne – to ważne – ale, nie aż tak jak poświęcony im czas: obecność i rozmowa z kimś innym, niż ścianą w sypialni.

KIEDY OSTATNI RAZ ODWIEDZIŁEŚ DZIADKÓW?

Spójrzmy prawdzie w oczy: kiedy ostatni raz odwiedziliście dziadków, zadzwoniliście do nich, powiedzieliście że są dla Was ważni? Przypuszczam, że całkiem sporo osób odpowie na to pytanie „nie pamiętam”/ „byłem zajęty”/ „mam dużo nauki”/ „ostatnio pracuję”, Wszystkie te wymówki sprowadzają się do braku czasu.

Ale czy naprawdę wziąć telefon w rękę i zadzwonić do bliskich, częściej niż raz na pół roku jest tak trudno?  Czy dzwonienie tylko z okazji Dnia Dziadka, Babci i ich urodzin jest w porządku?

grandma-86649_1280

Dobrze, gdy oboje dziadków jest w miarę dobrego zdrowia, ale co w sytuacji gdy jedna osoba jest niepełnosprawna? Wyobraź sobie statystyczną niepełnosprawną babcię:

Budzisz się rano i po raz kolejny uświadamiasz sobie, że nie dasz rady wstać sama z łóżka. Wołasz męża aby Ci pomógł ze śniadaniem. Bierzesz tony leków na wszystko.  Leżysz całymi dniami, patrząc w biały sufit lub oglądając kolejne powtórki seriali. Twoje życie jest bezbarwne, czas odliczasz do jednego serialu do drugiego. Niecierpliwie wyczekujesz telefon od dzieci i wnuków. Chcesz z nimi zamienić chociażby parę słów, ale okazuje się, że jedyne na co możesz liczyć to wizyta sąsiadki z góry i plotkowanie, że ten Tomek spod  dwójki ostatnio żegnał się z dziewczyną dziesięć minut dłużej niż ostatnio.

Wreszcie, któregoś dnia dzwoni Twoja wnuczka i umawia się na spotkanie. Niecierpliwie wyczekujesz daty spotkania, a tego dnia już od rana jesteś szczęśliwy, nawet wiadomość o podwyżce za prąd  nie jest  w stanie zniszczyć Ci humoru. Nadchodzi ta godzina- Ania przyszła! O jaki wspaniały był ten czas! Czułaś się taka potrzebna innym! Liczysz, że następne spotkanie nastąpi wkrótce, ale po miesiącu bez telefonu tracisz nadzieję. Dobrze wiesz, ze następna wizyta będzie za jakieś pół roku i zasypiasz ze smutkiem.

6D2BBBEF99

ZADBAJ O BLISKICH

Nie pozwólmy, żeby typowa babcia była też z naszej rodzinie! Dbajmy o bliskich, dzwońmy, odwiedzajmy, pokazujmy że są ważni! Oni nie potrzebują już milionów złotych, wczasów na Ibizie, najnowszych laptopów czy też drogich prezentów – jedyne co możemy im dać to nasz czas.

A teraz wszyscy telefon w dłoń i dzwonimy do dziadków! Wszakże, jak pisał Jan Twardowski „ Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”.