Zalety małego mieszkania – 5 plusów maleńkich czterech kątów

Ponoć zalety małego mieszkania są jak krasnoludki – nie istnieją. Jednak w życiu większości przychodzi taki etap, kiedy wypadałoby wyprowadzić się z domu, a niestety wszelkie większe lokum w dużych miastach zazwyczaj osiągają zawrotną dla kieszeni studenta cenę. I tak właśnie ląduje się w maleńkich czterech kątach, zazwyczaj urządzonych w myśl zasady „minimum przestrzeni maksimum efektu” i… okazuje się, że to małe mieszkanie ma całkiem sporo zalet!

ZALETY MAŁEGO MIESZKANIA

1. MNIEJ SPRZĄTANIA

Przede wszystkim – małe mieszkanie to mniej sprzątania. Ot, mniejsza powierzchnia do nabrudzenia, a zatem i blatów do przetarcia, szafek do ścierania kurzów, okien do umycia i podłóg do mopowania. Z drugiej strony wystarczy parę rzeczy nieodłożonych na miejsce i już jest bałagan. Jednak dzięki temu szybko wyrabiasz sobie nawyk, by nie rzucać wszystkiego gdzie popadnie i przed snem poświęcić minutkę lub dwie na ogarnięcie przestrzeni wokół siebie.

2. NIŻSZA CENA

Czynsz i rachunki (zwłaszcza za ogrzewanie) w małym mieszkaniu niewątpliwie będą niższe, podobnie jak ceny wynajmu takowego. No i mniejszy metraż to tez mniejsza liczba mebli i innych sprzętów, które się na nim zmieszczą, więc mamy kolejne oszczędności. Poza tym, już w przypadku kupna własnościowego kredyt weźmiesz tylko na 20 lat, zamiast 100.  No i w tej niższej cenie masz przecież idealne warunki do gry w „podłoga parzy!”, czegóż chcieć więcej?

3. MAŁE MIESZKANIE – TETRIS W REALU I NAUKA KREATYWNOŚCI

Grałeś kiedyś w Tetrisa? Byłeś w to dobry? To świetnie, na pewno Ci się to przyda w małym mieszkaniu. Tu obrócisz, tam przestawisz, to wciśniesz w wolną szczelinę i jakoś się wszystko zmieści. Do tego żeby wykombinować. jak to wszystko urządzić z głową, też potrzebujesz trochę kreatywności, więc rozwój umiejętności miękkich w pakiecie!

4. JAK URZĄDZIĆ MAŁE MIESZKANIE?

To proste – przede wszystkim minimalistycznie, bo małe mieszkanie bardzo łatwo zagracić. To sprawia, że pięć razy zastanowisz się zanim kupisz do niego jakąś pierdółkę, a więc nie dość, że oszczędzisz pieniądze, to jeszcze planeta będzie Ci wdzięczna. Poza tym, nie mając miejsca na przechowywanie wszystkich rzeczy, szybciej dokonujesz selekcji i pozbywasz się tego, co niepotrzebne.  Albo wywozisz do rodziców.

5. DOMOWY PARKEUR

I last but not least – w małym mieszkaniu szybko uczysz się zręczności. Wiesz, przez które zakamarki trzeba przejść bokiem i gdzie się schylić, żeby obyło się bez siniaków. Po czasie instynktownie poruszasz się bardziej po prawej stronie przejścia, bo wiesz, że idąc po lewej, zaraz przydybiesz głową o wystającą szafkę. Zaczynasz uważniej patrzeć, gdzie stawiasz stopy, w trosce o swoje małe palce. I albo uczysz się takiego manewrowania, albo szybko przyzwyczajasz się do bólu i okazyjnych siniaków. Win-win!

5 ZALET MAŁEGO MIESZKANIA – PODSUMOWANIE

Wiadomo – każdy chciałby sobie pozwolić na mieszkanie marzeń. Jednak dopóki się to nie uda, warto polubić to, co mamy w tej chwili i jak najlepiej zapamiętać ten okres w życiu, gdy np. kichając uderzasz głową o pralkę, bo łazienka jest tak mała (true story). Przynajmniej jest z czego się pośmiać. A dam głowę, że mniej sprzątania, poszukiwanie kreatywnych rozwiązań, nauka minimalizmu i niższe ceny oraz rachunki to niejedyne zalety małego mieszkania. A Ty? Widzisz jakieś plusy małego lokum? Daj mi znać w komentarzu!


Zdjęcie małego mieszkania: https://stocksnap.io/photo/bed-bedroom-U8QOG5XQA4