Co zwiedzić w Cieszynie - Wieża Zamkowa

Co zwiedzić w Cieszynie? Jednodniowa wycieczka na Śląsku!

Co zwiedzić w Cieszynie? I czy w Cieszynie jest w ogóle coś fajnego do zwiedzania, skoro to takie małe miasteczko, tuż przy granicy z Czechami? Dziś postaram się odpowiedzieć na pierwsze pytanie, bo myślę, że odpowiedź na drugie pytanie jest raczej oczywista.

Jednak chciałabym podkreślić, że nie jestem jakimś wielkim znawcą Cieszyna – choć studiuję tutaj od 1,5 roku, to jednak nadal wiele rzeczy jest dla mnie nowych. Po prostu mieszkając tuż obok uczelni i mając mnóstwo rzeczy do roboty, motywacja do poznawania miasta jest raczej mała. Najlepiej z nią było na pierwszym roku, gdy dopiero zaczynałam i wszystko było dla mnie piękne i nowe. Jednak z czasem przyzwyczaiłam się już do chadzania utartymi ścieżkami. Tymczasem, mam swoje ulubione miejsca do których czasem zaglądam oraz kilka nowych. Dziś chciałabym, żebyście poznali je i Wy, bo Cieszyn to świetne miejsce na jednodniową wycieczkę.

Rotunda w Cieszynie - co zwiedzić w Cieszynie

CO ZWIEDZIĆ W CIESZYNIE PODCZAS JEDNODNIOWEJ WYCIECZKI?

PARK POKOJU

Zaglądając na Cieszyna, na pewno warto się przejść do Parku Pokoju, tuż obok rynku.  Park jest dość mały, ale za to bardzo urokliwy!  Dookoła rozmieszczono sporo ławeczek tuż obok drzew, więc latem i wiosną można sobie odpocząć w cieniu. Z tyłu jest też mała fontanna, a niedaleko niej ukryto także ciekawy mural, które odkryłam dopiero niedawno! Tutaj dla mnie jedynym minusem jest dużo ludzi, ale z drugiej strony co się dziwić – chyba wszyscy lubią przesiadywać w ładnych miejscach, prawda?

POLSKI RYNEK I CZESKI RYNEK

Po wyjściu z Parku Pokoju, droga w dół wiedzie już do cieszyńskiego rynku. Jest bardzo ładny, a gdy w weekendy jest ciepło, to widać jak „żyje”. Czasem dookoła fontanny są ustawiane huśtawki – niestety gdy ostatnio byłam na rynku, to nie udało mi się na nie załapać, bo były tak oblegane. W informacji turystycznej można też zgarnąć mapkę, która pomoże przemieszczać się po mieście. Dużą część rynku zajmują knajpki  – można wpaść na burgery, pizzę, a potem zjeść coś pysznego na deser w kawiarni. Warto też przejść przez Olzę i zobaczyć czeski rynek, a po drodze kupić czekoladę Studenską, czy oryginalne Lentilky i przywieźć sobie taką „pamiątkę”, która przetrwa pewnie tylko do wieczora.

Rynek w Cieszynie po polskiej stronie - Co zwiedzić w Cieszynie

WZGÓRZE ZAMKOWE I WIEŻA ZAMKOWA

Wzgórze Zamkowe to również prześliczne miejsce. Fajnie się tam spaceruje, a z punktu widokowego można zerknąć na Czeski Cieszyn i porównać sobie krajobrazy.  Do tego warto wykupić wejście na Wieżę Zamkową – co prawda jest dość mała, ale mnie i tak się fajnie ją zwiedzało. Choć było to już jakiś czas temu, to pamiętam, że ekspozycje całkiem mnie wciągnęły, więc polecam. Tuż po zejściu z wzgórza jest też kawiarnia, a obok niej pomieszczenie z różnymi fajnymi ekspozycjami. Pamiętam, że gdy na pierwszym roku przyjechała do Cieszyna, to postawiono tam ekspozycję o pszczołach „Let’s bee friends”, która zaciekawiła nawet osobę, która przed pszczołami i osami ucieka z krzykiem. W pamięć zapadła mi jeszcze ekspozycja o obcokrajowcach w Cieszynie, gdzie przedstawiono ile narodowości tutaj żyje oraz opowieści niektórych, jak to się stało, że tutaj trafili.

Co zwiedzić w Cieszynie - rower koło Wieży Zamkowej w Cieszynie.jpg

CIESZYŃSKA WENECJA

Cieszyńska Wenecja to moje ostatnie odkrycie. Co prawda nie może się równać z tą prawdziwą, włoską Wenecją, ale zawsze to jakaś malutka namiastka. Ot, kilka domków, zbudowanych w obecności kanałów – jeden to galeria, jest też kilka mieszkalnych, niestety trochę zniszczonych i opuszczonych.

Co zwiedzić w Cieszynie - Wenecja w Cieszynie przy czeskiej granicy

Jednak i tak fajnie się spaceruje w takim klimacie, tym bardziej, że po jakimś czasie droga przechodzi w urokliwą ścieżkę wśród drzew. A jako, że (przynajmniej gdy ja tam byłam w weekend) było tam mało ludzi, to takie miejsce na pewno spodoba się introwertykom, którzy nie lubią tłumów. Jest ładnie, zielono, a przy tym cicho i spokojnie – mnie to miejsce zdecydowanie odprężyło!

GDZIE ZJEŚĆ W CIESZYNIE?

Po zwiedzaniu, gdy już się zgłodnieje, polecam zajrzeć do naleśnikarni Pepperoni – jestem wręcz zakochana w ich naleśnikach! Luby próbował u nich też carbonary i placków po węgiersku, więc też potwierdza  – wszystko pyszne. Dlatego właśnie gdy już idę na obiad w okolicach rynku to najcześciej zaglądam właśnie tam.

Jeśli chodzi o kawiarnie, to uwielbiam klimat kawiarni literackiej „Kornel i przyjaciel”. Jako książkoholik, bardzo dobrze czuję się w otoczeniu książek i lubię w oczekiwaniu na zamówienie przeglądać sobie tytuły na półce. Jest tam przyjemnie i cicho, a stoliki na antresoli to świetne miejsce na randkę.

CO ZWIEDZIĆ W CIESZYNIE? JEDNODNIOWA WYCIECZKA DO CIESZYNA

Nadal nie znam Cieszyna tak dobrze, jak rodowity „Cesarok”, jednak i tak uważam, że to to bardzo urokliwe miejsce. A teraz, gdy wiesz już co zwiedzić w Cieszynie, to zdecydowanie warto poświęcić na taką wycieczkę jedno popołudnie. W końcu mamy tutaj trochę zabytkowej architektury, ciekawej historii, piękna naturę oraz bliskość innego kraju tuż za Olzą – do wyboru do koloru. Do tego po spacerze można przejść się też na pyszne naleśniki, a potem deser w jednej z cieszyńskich kawiarni, więc brzuszki też się ucieszą – dla mnie wycieczka doskonała!