piękne zamki w Polsce - zamek w Ogrodzieńcu 2

4 zamki w Polsce, które chwytają za serducho, czyli… gdzie na wycieczkę?

„Gdzie na wycieczkę?” – myślę, że im cieplej się robi, tym częściej zadajemy sobie to pytanie, zwłaszcza jeśli nasz budżet jest niewielki. Dla mnie idealnym rozwiązaniem są tutaj piękne zamki i ich okolice. W końcu dzięki nim możemy przeżyć małą podróż w czasie – dowiedzieć się „jak oni mieszkali?”, z jakimi problemami się borykali i docenić to współczesne standardy. Nie wspominając już o tym, że zwiedzanie zamku to też okazja by po prostu miło spędzić czas z rodziną, w innym otoczeniu niż zwykle. Dlatego też dziś zabieram Was w podróż po czterech zamkach idealnych na jednodniową wycieczkę, które polecam z całego serduszka. To zaczynamy!

4 ZAMKI W POLSCE, KTÓRE CHWYTAJĄ ZA SERCE, CZYLI… GDZIE NA WYCIECZKĘ?

1. ZAMEK W MOSZNEJ

O zamku w Mosznej trzeba powiedzieć jedno: wygląda jak z bajki! Zwiedzanie też jest bardzo przyjemne, bo pani przewodnik ciekawie opowiada. Choć na mnie i tak największe wrażenie zrobił przepiękny widok z jednej z wież! Poza tym polecam zajrzeć też do oranżerii i posiedzieć trochę w zamkowej kawiarni. Na oko zajmuje ona z 3 piętra i muszę przyznać, że twórcy mieli rozmach! Jednak  nie onieśmiela przez to, lecz ma taki klimacik, który w sam raz nadaje się do odpoczynku po długim spacerze w pobliskim parku.

Nie byłabym też sobą, gdybym nie zwróciła uwagi na wielkie drzewo na polanie, które zapewne przez porażenie piorunem, czy coś podobnego, wygięło się w ciekawe kształty. Aż mi się skojarzyło z Harry’m Potterem! Swoją drogą, wcale nie dziwię się, że to właśnie tam organizowane są różne obozy w potterowskim stylu (ubolewam, że jak już się o tym dowiedziałam, to byłam już za stara na uczestnika),bo klimat zdecydowanie przywodzi czarodziejski świat na myśl. Tak więc, chyba nie da się zaprzeczyć, że to idealny zamek na wycieczkę!

piękne zamki w Polsce - zamek w Mosznej na jednodniowa wycieczkę

2. ZAMEK W OGRODZIEŃCU

Z drugiej strony mamy zamek w Ogrodzieńcu, gdzie w przeciwieństwie do Mosznej, nie znajdziemy „wypasionego” wyposażenia, lecz głównie ruiny. Ale za to jakie ruiny! Chodzenie po nich zdecydowanie dostarcza więcej adrenaliny, niż po standardowych pokojach. Dla mnie na plus była tez możliwość wypożyczenia audio guidów, dzięki czemu mogliśmy z Lubym samodzielnie zwiedzać i w swoim tempie poznawać historię. Poza tym widoki z zamku w Ogrodzieńcu na różne skały, mogą być tez pretekstem do fajnej rozmowy o skojarzeniach i rozbudzeniu wyobraźni. Przykładowo, dla mnie jedna ze skał wyglądała jak smok!

piękne zamki w Polsce - zamek w Ogrodzieńcu 2

Pamiętam też, że gdy przyjechałam tam na wycieczkę w zeszłym roku, to odwiedzałam jeszcze Park Miniatur i Park Doświadczeń na Podzamczu, ale nie znalazłam info, czy dalej to funkcjonuje? Wówczas była to super atrakcja dla dzieci mniejszych i nie tylko!

I jak, myślę, że warto rozważyć wycieczkę na zamek w Ogrodzieńcu, prawda?

piękne zamki w Polsce - zamek w Ogrodzieńcu

3. ZAMEK W MIROWIE I BOBOLICACH

Te dwa zamki to moje małe perełki! Wymieniłam je w jednym punkcie, ponieważ są bardzo blisko siebie – z Mirowa da się spacerkiem przejść do Bobolic. Niezły deal na wycieczkę, prawda? Przy czym uwaga – zamek w Mirowie to obecnie ruiny, których niestety nie można zwiedzać, lecz tylko obejść dookoła i popodziwiać widoczki. Wiem, nie brzmi zachęcająco, ale uwierzcie mi, naprawdę chwyta za serducho! Zwłaszcza, że na pewno nie będzie tam takich tłumów jak np. na zamku w Mosznie. Sama w przyszłości chętnie zabrałabym sobie tam koc i gdzieś w okolicy zrobiła mini piknik ze znajomymi!

wegetuję jak ameba i inne pantofelki - zamek w Mirowie na Jurze

Następnie w ramach wycieczki warto przejść się do zamku w Bobolicach. Dróżka prowadzi tam wśród tak urokliwych skał i skałek, że niezapomniane wrażenia gwarantowane! Można poczuć ducha przyrody i prawdziwe odpocząć od miejskiego zgiełku. Jednocześnie spacer ten trwa na tyle krótko, że wszelkie mieszczuchy nie zdążą spanikować brakiem cywilizacji, bo już po kilkudziesięciu minutach naszym oczom okazuje się zamek w Bobolicach.

3 refleksje o samotności - zamek w Bobolicach

Tutaj jest już raczej mało historii i dużo fantazji – zamek  został zrekonstruowany tak, że już raczej nie przypomina swojego oryginalnego kształtu, lecz bardziej coś z bajki Disneya. Ale jak dla mnie i tak jest fajnie! W końcu dla fanów ruin pozostaje Mirów, a dla fanów po prostu ładnych zamków mamy Bobolice. I już jest pomysł na fajną wycieczkę!

4. ZAMEK W MALBORKU / ZAMEK W OJCOWIE

Pisząc o pięknych i ciekawych zamkach w Polsce, nie mogłam nie wspomnieć o Malborku! W tej średniowiecznej twierdzy każdy znajdzie coś dla siebie, a i z racji historii to chyba wręcz pozycja obowiązkowa! O tym, jak ja wspominam wycieczkę do Malborka pisałam już tutaj – kto ciekawy, ten klika tutaj: przygoda w zamku krzyżackim.

Jednak jako, że skupiłam się tutaj głównie na zamkach w południowej Polsce, a Malbork to zupełnie inna część kraju, to postanowiłam polecić jeszcze jeden w bonusie, trochę uboższy zamek w Ojcowie.  Trochę uboższy, bo niestety nawet z ruin niewiele zostało. Za to jest położony w takiej okolicy, że nic tylko spacerować, odpoczywać i chłonąć tę atmosferę! I znów – kto ciekawy, ten klika w zamki tutaj: O tym, jak wąchałam kwiatki od spodu. 

Piękne zamki w Polsce - zamek w Ojcowie z drugiej strony

PIĘKNE ZAMKI W POLSCE  NA LIŚCIE „WYBRAĆ SIĘ TAM NA WYCIECZKĘ”!

Oczywiście te wyżej wymienione, piękne zamki to tylko mała część tego, co jeszcze jest do zwiedzenia w Polsce! Zamek  Czorsztyn i zamek w Niedzicy odwiedzałam jeszcze jako dziecko. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś tam zawitam! Podobało mi się także na zamku w Będzinie, choć nie chwycił mnie tak za serce, jak te powyższe. Poza tym chciałabym jeszcze koniecznie zajrzeć też do zamku w Olsztynie, Pieskowej Skały, Morska, zamku Książ, Niepołomic, Toszku  i wielu, wielu innych.

A co jest na Twojej liście „wybrać się tam na wycieczkę”? Daj mi znać w komentarzu!