Beduinki na Instagramie - opinia, recenzja książki

„Beduinki na Instagramie”, czyli jak rozpoznać szejka na autostradzie?

Ponad rok. Tyle czasu minęło odkąd przeczytałam tę książkę, a jednak nadal zdarza mi się o niej czasem myśleć! To chyba jedna z lepszych rekomendacji dla książki, bo przecież tworzy się je nie tylko dla rozrywki, ale też po to, aby właśnie dawały ludziom do myślenia i poszerzały horyzonty. I tutaj książka „Beduinki na Instagramie” spełnia tę funkcję idealnie.

KRAJ KONTRASTÓW

Aleksandra Chrobak – opisuje życie w Emiratach i wyjaśnia jak działa ten przedziwny „kraj kontrastów”.  Podobały mi się również zamieszczone zdjęcia, które bardzo pomagały w zrozumieniu jak wyglądają niektóre przedmioty np. beduińska maska.

Dzięki autorce możemy dowiedzieć się czegoś więcej o tamtejszej mentalności, a może i nawet o moralności?  Było to dla mnie tym ciekawsze, że dzięki tej książce mogłam porównać sobie jak żyją najbogatsi w stosunku do najbiedniejszych, których poznałam dzięki innej książce „Byłam służącą w arabskich pałacach”.  I powiem, że  to niesamowite, jak bardzo życie w jednym kraju może się różnić, zwłaszcza, że w nas aż takich chyba nie widać.

MAGIA PIENIĘDZY

Jednak my nie mamy ropy, oni – tak. Dzięki tej książce, czytelnik uświadomią sobie jeszcze lepiej jak wielka jest obecnie jej potęga i jak wiele można zdziałać z tymi pieniędzmi, jeśli tylko ma się na to odpowiedni pomysł, jak np. szejk Zajed.  Autorka opisuje jego rządy w ten sposób:

„Z dnia na dzień rozwój stał się sztandarowym hasłem, m torem napędowym rodzącego się państwa. Petrodolary miały być wehikułem, który przeniesie społeczność  z beduińskich namiotów do współczesnego świata i nadrobi stulecia w dekadę. Udało się.”

Trudno sobie nawet wyobrazić jak wielkie to musiało być bogactwo, skoro w dziesięć lat rozwinęli się tak bardzo, że udało im się postawić najwyższy budynek na świecie –Burj Khalifa, zbudować ośrodek narciarski Sky Dubai praktycznie na pustyni, czy też usypać sztuczne „The World Island”. Co więcej – tubylcy nie muszą nawet płacić podatków!

JAK WYRAZIĆ SIEBIE, GDy MUSISZ ZAKŁADAĆ CZARNĄ CHUSTĘ?

Z książki „Beduinki na Instagramie” dowiedziałam się też więcej w jaki sposób tamtejsze kobiety postrzegają zasłanianie swojego ciała chustą oraz jakie są jej rodzaje. Przykładowo, w nikabie widać tylko oczy kobiety! I jak tutaj wyrazić siebie? Okazuje się, że Beduinki robią to np. poprzez mocno umalowane brwi i oczy oraz wysokie obcasy. Ogromne znaczenie dla Beduinek ma też luksusowa torebka:

„Im bardziej kolorowa i błyszcząca, tym lepiej.”

„BEDUINKI NA INSTAGRAMIE”

„Okej, ale o co chodzi z tym Instagramem?” – zapytacie. Jest to wszystko powiązane z wyrażeniem siebie. Jako, że Emiratki w towarzystwie mężczyzn spoza rodziny muszą się zakrywać, to ich pole do popisu pod tym kątem zostaje ograniczone. Bo jak tu się pochwalić nową fryzurą prosto od fryzjera, gdy musisz ją ukryć? Lub jak w ogóle pokazać koleżance jakiś masz chociażby kolor włosów? I tutaj właśnie na pomoc przychodzą social media , dzięki którym można dowiedzieć się jak wyglądają kobiety spotykane np. w pracy.  Tymczasem skromne i pobożne w realu kobiety, w prywatnych internetowych grupach i zdjęciach mogą pokazać koleżankom prawdziwą siebie.

Jak pisze autorka:

„To niewiarygodne, jakie metamorfozy zachodzą w toaletach przychodni i galeriowych łazienkach. Dziewczyny, które normalnie nie mogą sobie pozwolić na publiczne pokazanie się bez nikabu, tam robią makijaż, układają długie do pasa włosy i bez skrępowania przystępują do sesji fotograficznej w stylu glamour na tle dekorowanych kafelków. Dzióbki, buziaczki i słodkie minki – w końcu mają swoje 5 minut. Ślady szminki i kredki znikną, zanim wrócą do domu. […] Po sesji i po chwili sławy odbitej w blasku LCD obcasy wędrują do torby, poły abai wracają na swoje miejsce, zasłona opada. Brat dzwonił, że podjeżdża.”

JAK ROZPOZNAĆ SZEJKA NA AUTOSTRADZIE?

Jednak najbardziej zaciekawiła mnie kwestia… rejestracji samochodów! A to wszystko dlatego, że okazuje się, że dzięki nim możemy rozpoznać kto jedzie danym autem oraz jaki ma status.  Najdroższe są rejestracje dwucyfrowe oraz trzycyfrowe, a co więcej – na dwu i jednocyfrowe numery się nie trąbi! Wszystko dlatego, że…

„Jednocyfrowe numery są zarezerwowane dla rodziny królewskiej.”

Tak więc jak rozpoznać szejka na autostradzie? Wystarczy sprawdzić rejestrację samochodu!

„BEDUINKI NA INSTAGRAMIE” – PODSUMOWANIE

Czytając, starałam się to wszystko zrozumieć i nie oceniać, a jedynie poznać. Bo  dla mnie jako Europejki „dziwny jest ten świat”, ale jednocześnie przez tą inność bardzo ciekawy i intrygujący. Dlatego właśnie tak bardzo spodobała mi się książka „Beduinki na Instagramie” i gorąco ją polecam, zwłaszcza na weekendowe odprężenie, bo przez styl autorki czyta się to niesamowicie szybko.

Książkę możesz kupić tutaj. 


Wszystkie cytaty w tym poście pochodzą z książki „Beduinki na Instagramie” autorstwa Aleksandry Chrobak.

Wpis zawiera linki afiliacyjne – oznaczone na zielono.