źródło nowych pomysłów - samotne spacery

Źródło nowych pomysłów dla każdego, z którego tak rzadko korzystamy

Większość ludzi nie lubi samotnych spacerów. Przyznam, że i ja ostatnio rzadko się na takowe wybieram. Jednak jeżeli już do nich dochodzi, to nie postrzegam wtedy  samotności jako czegoś złego, wręcz przeciwnie! Co więcej, był w moim życiu taki czas, że nawet wolałam iść sama, niż z kimś, bo taki samotny spacer to świetne źródło nowych pomysłów!

SAMOTNE SPACERY

To było jeszcze w liceum. Miałam do wtedy do szkoły jakieś 3,5km, więc dojeżdżałam busem – na początku rano i popołudniu. Jednak z czasem przerzuciłam się całkowicie na wracanie do domu na piechotę. Po jakimś czasie odkryłam, że bardzo mi to służyło – zakładam słuchawki, przenosiłam się do innego świata i wędrowałam sobie tak, dzień po dniu.

W drodze rozważałam szkolne wydarzenia, tworzyłam historyjki, układałam dalszy plan dnia – to wszystko sprawiało, że po przyjściu do domu byłam zmęczona, ale i bardzo zadowolona. Nie mówiąc już nawet o tym, jak bardzo poprawiła mi się kondycja. Wcześniej –  bardzo, bardzo słaba, a później po takich samotnych spacerach znacznie się wzmocniła. Po prostu endorfiny zadziałały, a samotność jeszcze bardziej je wzmocniła.

BOIMY SIĘ SAMOTNOŚCI

Jednak zauważyłam, że my jako społeczeństwo się tej samotności po prostu… boimy! Spacery kojarzymy z randkami i romantyzmem. Podobnie z kinem – tam też najczęściej ludzie przychodzą w grupkach. Do kawiarni także przychodzimy też z kimś – wyjątkowo rzadko widzę samotne osoby w takich miejscach. Czasem mam wrażenie, że istnieje nawet taka społeczna presja, by nie być samemu, bo jeszcze ktoś pomyśli, że nieudacznik. A przecież samotność, a zwłaszcza samotne spacery potrafią  dać tak wiele!

ŹRÓDŁO NOWYCH POMYSŁÓW, DO KTÓREGO KAŻDY MA DOSTĘP

Przede wszystkim, samotność jest potrzebna, by tworzyć. To właśnie wtedy przetwarzamy informacje, tworzymy sieci skojarzeń, a wyobraźnia zaczyna pracować na wyższych obrotach. Bo przecież skoro obok nie ma człowieka, którym moglibyśmy się zająć, to umysł musi poszukać innych źródeł rozrywki, a do tego ta wyobraźnia zdecydowanie się przydaje. Jak piszą Gregoire i Kaufman w książce „Kreatywni. I masz sposób na wszystko”:

„Kiedy jesteśmy sami , relaksujemy się i śnimy na jawie – albo po prostu wyciszamy nasze bezpośrednie otoczenia – w mózgu aktywuje się sieć wyobraźni. To daje nam pewien rodzaj wewnętrznego skupienia, soczewkę, przez którą możemy wyraźniej ujrzeć siebie i innych.”

Tak więc, można powiedzieć, że samotność pomaga nam w wymyślaniu nowych pomysłów i rozwiązań. Bo przecież nie wystarczy tylko zbieranie inspiracji, by samemu być twórczym – trzeba też te wszystkie rzeczy przetworzyć i połączyć, a to najlepiej dzieje się właśnie w samotności!

SAMOTNE SPACERY – MNIEJ STRESU I WIĘCEJ POMYSŁÓW

Co więcej – gdy się uspokajamy i wyciszamy, to spada też poziom stresu. A jak wiadomo, stres obecnie towarzyszy nam bardzo często, (choć nierzadko sami nie zdajemy sobie z tego sprawy), więc pozbycie się go to dodatkowy bonus. Poza tym, mniejszy poziom stresu sprawia, że czujemy się bardziej odprężeni, a co za tym idzie – mam lepszy nastrój. Wtedy jest już blisko do swobodnego dryfu myśli, a wraz z nim różnymi inspiracjami i pomysłami. Mnie zdarzyło się wpadać podczas samotnych spacerów w taki stan „flow” i specjalnie iść dłuższą trasą, tylko po, by ten „flow” przedłużyć. W końcu chciałam dojść do tego idealnego pomysłu w głowie, a że płaciłam za to kolejnymi krokami? Tym lepiej dla mnie i mojego zdrowia.

SAMOTNE SPACERY JAKO ŹRÓDŁO NOWYCH POMYSŁÓW

I oczywiście – ja dobrze wiem, że ciężko się zmotywować do wyjścia z domu na taki samotny spacer. Chodzi mi bardziej o to, żebyśmy przestali traktować tę samotność podczas wyjść w różne miejsca jako zło koniecznie. Naprawdę warto dostrzec, że samotność może być czymś fajnym i dobrze ją wykorzystać jako źródło nowych pomysłów.  Dlatego może w końcu odczarujemy zarówno samotność, jak i samotne spacery? W końcu jak powiedział o tych drugich Nietsche:

„Wszelkie wielkie myśli poczynają się za pomocą chodzenia.”


Wszystkie cytaty w tym wpisie pochodzą z książki „Kreatywni. I masz sposób na wszystko” autorstwa Carolyn Greogire oraz Kaufmana.