Podsumowanie wakacji 2018 - co się fajnego działo

3 refleksje o samotności

Ostatnio znów trochę rozmyślałam nad samotnością i nad tym, jak wpływa na nasze życie. Przyszło mi do głowy w związku z tym kilka refleksji i tak sobie pomyślałam, że chętnie się tym podzielę. Jednak nie wiem, po prostu nie wiem, jak zacząć ten tekst. Napisałam już z pięć przykładowych wstępów i uwierzcie – każdy był zły. Dlatego, w ramach walki z perfekcjonizmem, odpuszczam dopracowywanie tego przez kolejne dwie godziny i przechodzimy do meritum, czyli do…

3 REFLEKSJE O SAMOTNOŚCI:

1. W POSZUKIWANIU BALANSU

Samotność to dziwna bestia. Z jednej strony jest bardzo przydatna i pożądana, a z drugiej potrafi działać bardziej destrukcyjnie, niż 20 pączków pod rząd na nasz brzuch.  I jak tutaj znaleźć balans? Zwłaszcza gdy to, co dobre dla Krzysia, niekoniecznie będzie dobre dla Adasia? Oto jest pytanie!

2. W SAMOTNOŚCI DLA ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Właśnie w samotności najlepiej poznajemy siebie i uświadamiamy sobie lepiej własne niedoskonałości i słabości. Tutaj już żaden znajomy nie jest w stanie zagłuszyć tego, co niepoukładane i domaga się uwagi. Po prostu sami musimy zmierzyć się z naszymi problemami. Dlatego właśnie samotność jest nam bardzo, bardzo potrzebna – by dostrzec, kim naprawdę jesteśmy. Jak pisze Kaufman i Gregoire w książce „Kreatywni. I masz sposób na wszystko” :

„Kiedy jesteśmy zaangażowani w samotne refleksje, mózg jest zdolny przetwarzać informacje, krystalizować wspomnienia, tworzyć skojarzenia, ponownie ustawiać poczucie tożsamości i budować poczucie siebie, nadawać znaczenie naszym doświadczeniom, a nawet wyprowadzać moralne oceny.”

Widzisz? Ta samotność jest nam naprawdę potrzebna.  I wiesz co? Wystarczy ją tylko oswoić  i już nie wydaje się taka straszna.

3. POTRZEBUJEMY SAMOTNOŚCI BY TWORZYĆ

Jeżeli tworzysz cokolwiek, dobrze wiesz, jak ważna jest samotność.  To właśnie wtedy do głowy wpadają najlepsze pomysły i krystalizują się myśli, wcześniej zagłuszane w tłumie. Pisarze, malarze, czy inni artyści – oni wszyscy choć zbierają doświadczenia i inspiracje wśród ludzi, to jednak z tym co np. chcą przelać na kartkę pozostają całkiem sami, za zamkniętymi drzwiami. Tak więc jeśli narzekasz, że jesteś samotny, to może zacznij coś tworzyć? W końcu w internetach dla każdego znajdzie się miejsce.

3 REFLEKSJE O SAMOTNOŚCI – PODSUMOWANIE

Strasznie boli mnie to, że wiele osób nie rozumie samotności, wręcz postrzega ją za coś złego. Tymczasem, przecież samotność w odpowiedniej dawce jest nawet wskazana i potrzebujemy jej do zdrowia psychicznego, by zrozumieć, kim jesteśmy i tworzyć. Dlatego chciałabym ją trochę odczarować i mam nadzieję, że tym króciutkim wpisem choć trochę mi się to udało.