4 refleksje o rozmowach z ludźmi o odmiennych poglądach

Dogadanie się z ludźmi o odmiennych poglądach to niełatwa sprawa – coś o tym wiem. Jest to trudne zwłaszcza w czasach, gdy każdy z nas jest zamknięty w innej bańce informacyjnej. Wówczas docierają do nas wyniki Google filtrowane inaczej, otaczają nas konta promujące inne rzeczy  w mediach społecznościowych, czytamy odmienne e-magazyny i blogi itd.  I jako, że mamy tendencje do utwierdzania się w naszych poglądach, to choć Internet daje nam możliwość konfrontacji, wcale z niej nie korzystamy – wolimy zaglądać w te miejsca, które potwierdzają, że to my mamy rację. Jednak kiedy w końcu wychodzimy z internetów i spotykamy kogoś o całkiem odmiennych pooglądam, trzeba się dogadać. I choć na początku tego nie widzimy, to… ma to całkiem sporo pozytywnych skutków.

4 REFLEKSJE O ROZMOWACH Z LUDŹMI O ODMIENNYCH POGLĄDACH:

1. TRENING TOLERANCJI

Rozmowy z ludźmi o innych poglądach to przede wszystkim dobry trening tolerancji.  Przyswajamy sobie wówczas umiejętności akceptacji tego, że nie wszyscy będą myśleli podobnie. I o ile nie robią w ten sposób nikomu krzywdy, to nam nic do tego. Co więcej, uczymy się nie przekonywać nikogo do swoich racji na siłę, jedynie ewentualnie kulturalnie dyskutujemy, na spokojnie wymieniając się argumentami. A skoro o argumentach mowa, to…

2. JAK NAUCZYĆ SIĘ ARGUMENTOWAĆ?

Kiedy uczyłam się w szkole pisać rozprawki, na początku było to dla mnie trudne. Przecież mam jakieś zdanie, ale jak je uzasadnić, jak dobrać argumenty? W końcu „bo tak” przejdzie co najwyżej na podwórku. Tymczasem rozmowy z ludźmi o odmiennych poglądach, to całkiem niezła nauka sztuki argumentacji!  Widzimy, w jaki sposób druga osoba formuje myśli, jak je przedstawia, uczymy się dostrzegać słabsze punkty w rozumowaniu jej oraz swoim. Co więcej – możemy zaobserwować jak druga osoba reaguje na poszczególne argumenty oraz sam fakt tego, że ktoś się z nią nie zgadza. Czy jest zdenerwowana?  Czy się złości i próbuje przekonać na siłę do swoich racji? A może jej sposób mówienia jest agresywny? To też wiele mówi o człowieku. Poza tym warto też poczytać o różnych typach argumentów, by samemu nie stosować np. „ad personam”.

jeziorko w Parku Gródek w Jaworznie - refleksje o rozmowach z ludźmi o odmiennych poglądach

3. PRZEMYŚL SWOJE ZDANIE JESZCZE RAZ

Rozmowy z ludźmi o odmiennych poglądach, to też szansa na refleksję, skonfrontowanie ich, przemyślenie raz jeszcze. Bo w końcu przeważnie na co dzień, te wszystkie opinie po prostu są. Tak sobie trwają i „wiszą” w naszej głowie bezczynnie, dopóki nie są nam potrzebne.  A potem zaczynamy dyskutować z kimś, kto ma inne zdanie i wrzucamy je na wyższe obroty. Musimy zastanowić się, jak je uargumentować, jak przedstawić swoje zdanie adekwatnie do sytuacji itd. Przy okazji słuchamy też drugiej strony, co może sprawić, że spojrzymy na niektóre sprawy w zupełnie innym świetle i… a nuż zmienimy zdanie?

4. UŚWIADOMIENIE SOBIE SWOJEGO SZCZĘŚCIA (LUB JEGO BRAKU)

Poglądy ludzi wynikają z ich doświadczeń – wychowania w rodzinie, otrzymania większej lub mniejszej ilości wsparcia od otoczenia, zdrowia lub jego braku, ale i pieniędzy. Wówczas dyskutując z ludźmi o odmiennych poglądach, możemy sobie uświadomić jak duże mieliśmy szczęście, rodząc się w danej rodzinie, o danym miejscu i czasie lub wręcz na odwrót – dostrzegając „braki” wynikające z innego trafienia.

4 REFLEKSJE O ROZMOWACH Z LUDŹMI O ODMIENNYCH POGLĄDACH – PODSUMOWANIE

Wiadomo – zdecydowanie łatwiej otaczać się ludźmi o podobnym zdaniu. Ot, mniej frustracji, niezrozumienia i ewentualnych niesnasek. Jednak z drugiej strony, jak bardzo otwiera nas kontakt z innością! I jak wiele w ostatecznym rozrachunku nam daje! Całkiem rozwijające, czyż nie?