21 lekcji na XXI wiek, Kolej Podziemna i z nienawiści do kobiet

21 lekcji na XXI wiek, nienawiść i ucieczka od niewolnictwa – Ostatnio przeczytane #11

Po zakończeniu sesji, miałam chwilę dla siebie i uświadomiłam sobie, jak bardzo stęskniłam się za czytaniem. I to czytaniem zwykłych książek, zamiast notatek do egzaminów, czasopism naukowych i książek do licencjatu. Dlatego też tak bardzo ucieszyłam się z tych kilku dni, kiedy mogłam zacząć poranek na luzie, właśnie od książki, a te krótkie recenzje są właśnie efektem mojego wolnego. Mam nadzieję, że któraś pozycja Was zaciekawi. Enjoy!

21 LEKCJI NA XXI WIEK, NIENAWIŚĆ I UCIECZKA OD NIEWOLNICTWA 

„Z NIENAWIŚCI DO KOBIET” – J. KOPIŃSKA

O tej pozycji słyszałam już tyle dobrego, że po prostu musiałam ją przeczytać! Jest to zbiór reportaży, który, w przeciwieństwie do tytułu, nie porusza tylko i wyłącznie problematyki nienawiści wobec kobiet. Znajdziemy tam też reportaże o pedofilii i homoseksualizmie w kościele. Jednak jedną z historii, która wywarła na mnie największe wrażenie, była opowieść o dyrektorze więzienia, cierpiącym na schizofrenię, który dokonał morderstwa. Po prostu zaszokowało mnie, że mimo wiedzy o dziwnym zachowaniu dyrektora, nic z tym nie zrobiono. Zresztą podobne wrażenie wywarła na mnie historia o pedofilu, który działa dalej. Jednakże przez to, że coraz więcej się mówi o zamiataniu przez kościół takich doniesień pod dywan, nie była to dla mnie już nowość, co zasmuca jeszcze bardziej.

„Z NIENAWIŚCI DO KOBIET” – CZY WARTO PRZECZYTAĆ?

Książka „Z nienawiści do kobiet” to nie jest jedna z lekkich pozycji, którą czyta się dla odstresowania przed snem. To coś, wstrząsa, szokuje, zasmuca i uświadamia, jak wiele jest jeszcze do zrobienia jest w społeczeństwie. Widać, że Justyna Kopińska starannie zebrała do niej materiały, dbając o wiarygodne treści i to wszystko ujęła w spójną całość. Jednocześnie poruszyła tematy bardzo trudne, o których mało kto ma odwagę pisać. Dlatego też uważam, że za ten reportaż należą jej się brawa.

21 lekcji na XXI wiek, z nienawiści do kobiet, Kolej podziemna. Czarna Krew Ameryki recenzje

„21 LEKCJI NA WIEK” – Y. N. HARARI

„21 lekcji na XXI wiek” to książka, do której zajrzałam z polecenia Ani i muszę przyznać, że była to chyba jedna z lepszych książek, które przeczytałam w życiu. Wszystko jest interesujące, wciągające, spójne. Autor porusza trudne tematy, ale pisze o nich tak, że łatwo zrozumieć, o co chodzi. No po prostu ideał! Mam wrażenie, że w tej książce każda strona jest cenna i w jakiś sposób ubogaca mnie jako czytelnika. Dzięki niej wpadło mi do głowy mnóstwo wiedzy i zrozumienia oraz wyczulenia na cierpienia innych. I mimo, że oczywiście „wiem, że nic nie wiem” i wraz z czytaniem pojawiło się coraz więcej pytań, na które nie znam odpowiedzi, to jednak wydaje mi się, że poszerzyłam horyzonty i wychyliłam się ze swojej bańki informacyjnej.

21 lekcji na XXI wiek - recenzja, Kolej Podziemna. Czarna Krew Ameryki - recenzja, z nienawiści do kobiet - recenzja

„XXI lekcji na 21 wiek” sprawiło, że rozumiem więcej na różnych polach: religii, polityki, pracy, edukacji oraz tolerancji. Poza tym dowiedziałam się np.  czym jest uczenie maszynowe i moralność intencji. Jednocześnie uświadomiło mi, że tak naprawdę moje istnienie raczej nie ma wielkiego znaczenia i nic w tym złego.

21 LEKCJI NA XXI WIEK – INSPIRUJĄCE CYTATY

Myślę, że najlepszą rekomendacją dla tej książki, będzie to, że choć przeczytałam ją już na czytniku i pozaznaczałam ważne fragmenty, to jednak chcę w przyszłości kupić papierowy egzemplarz na własność, aby móc pisać po marginesie i jednym spojrzeniem na półkę przypominać sobie o ważnych fragmentach. Na tę chwilę moimi ulubionymi są te o edukacji oraz religii:

„Podobnie jak nie ma sensu walczyć o chore drzewo, które rodzi ciernie zamiast owoców, tak też mija się z celem walka o pomyloną świątynię, która wzbudza wrogość, zamiast przyczyniać się do ogólnej harmonii.”

„W takim świecie ostatnią rzeczą, którą powinna przekazywać swym uczniom nauczycielka w szkole, są kolejne informacje. Dzieci już i tak mają ich za dużo. Zamiast coraz większej ilości informacji, ludziom potrzebna jest zdolność ich rozumienia, odróżniania tego, co ważne, od tego, co nie, przede wszystkim zaś zdolność łączenia wielu bitów informacji w szerszy obraz świata”.

„Aby nadążać za tempem świata w 2050 roku, trzeba będzie nie tylko tworzyć nowe pomysły i produkty, lecz także, a może przede wszystkim, raz po raz tworzyć na nowo samego siebie.”

Te kilka cytatów, to zaledwie mały fragment naprawdę fajnych treści. Powiedziałabym nawet, że lektura obowiązkowa dla wszystkich, gdyby nie to, że wówczas pewnie mało komu chciałaby się ją czytać z przymusu, jak to bywa z lekturami. Dlatego powiem tylko, że warto przeczytać, bo to prawdziwa książka – petarda!

21 lekcji na XXI wiek - Harari - Cytaty

„KOLEJ PODZIEMNA. CZARNA KREW AMERYKI” – C. WHITEHEAD

„Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki” to poruszająca historia o ucieczce od niewolnictwa. Jej główną bohaterką jest Cora  –  dziewczyna urodzona w niewoli, podobnie jak jej matka i babcia, która jednak w niewoli umrzeć nie zamierza. Dlatego też, gdy jeden z niewolników zdradza jej informacje o podziemnej kolei, pomagającej w przedostaniu się na bezpieczną północ, ta decyduje się zaryzykować. Razem uciekają z plantacji, mimo strachu przed złapaniem i jeszcze gorszym losem, niż wcześniej, a czytelnik jest świadkiem ich walki o wolność.

„KOLEJ PODZIEMNA” – CZY WARTO?

Czy warto przeczytać „Kolej podziemną”? Zdecydowanie tak! Akcja wciąga, bohaterowie wywołują współczucie i sprawiają, że mocno się angażujemy emocjonalnie w ich historię. Warsztatowi autora też ciężko coś zarzucić, bo mimo trudnych tematów, czyta się to szybko. Co więcej, zainteresowała mnie sama idea Kolei Podziemnej, przez co po przewróceniu ostatniej kartki poczytałam o niej trochę więcej. I jako, że zawsze doceniam książki, które poszerzają moje horyzonty i skłaniają mnie do dalszych poszukiwań informacji, to daję autorowi za to dużego plusa. Mam też wrażenie, że dzięki „Kolei Podziemnej” lepiej zrozumiałam samo zjawisko niewolnictwa oraz trudności, z którymi musieli borykać się abolicjoniści. Z drugiej strony, prze narrację z punktu widzenia różnych osób, na początku miałam wrażenie chaosu, ale dzięki różnym wersjom wydarzeń, wszystko okazało się ciekawsze. No i opowieść matki Cory na jednych z ostatnich stron powieści po prostu wbiła mnie w fotel! Dlatego też z czystym sumieniem polecam książkę „Kolej Podziemna. Czarna Krew Ameryki”.

21 lekcji na XXI wiek, Kolej Podziemna i z nienawiści do kobiet

21 LEKCJI NA XXI WIEK, NIENAWIŚĆ I UCIECZKA OD NIEWOLNICTWA – PODSUMOWANIE

Czasem zdarza się tak, że z zestawienia „3 książek, które ostatnio przeczytałam” tylko jedna jest naprawdę dobra i warta przeczytania, natomiast reszta to raczej odmóżdżacze. Jednakże, tym razem to zdecydowanie nie jest ten przypadek, bo wszystkie opisywane powyżej książki są warte uwagi. Gorąco je polecam, ciesząc się, że trafiły mi się takie „perełki” o których mogę wypowiadać się w samych pozytywach i mam nadzieję, że ktoś z Was po nie sięgnie. Naprawdę warto!


Wpis zawiera linki afiliacyjne – oznaczone na zielono.