3 inspirujące cytaty o błędach i porażkach, które dają mi siłę, by próbować dalej

Cytaty o błędach bardzo mi się przydają na co dzień, bo mam z porażkami naprawdę trudny orzech do zgryzienia. Niby na poziomie świadomości zdaję sobie sprawę, że przytrafiają się każdemu i to zupełnie naturalne, ale jednak podświadomość nadal nie chce tego zrozumieć. Tym sposobem każda porażka strasznie demotywuje do działania. I oczywiście wiem, że chyba nie ma ludzi, którzy lubiliby popełnianie błędów i których by one nie zniechęcały. Tylko u mnie wielkość tego zniechęcenia jest zupełnie niewspółmierna do wielkości porażki, czyt. z małego potknięcia się mogę zrobić problem urastający do rangi „nic mi nie wychodzi, ale ze mnie nieudacznik”. Nauczyłam się takiego perfekcjonizmu i mam przeświadczenie, że albo robię coś porządnie, albo nie robię tego wcale. Szkoda tylko, że przeważnie kończy się na „wcale”.

PRÓBUJ DALEJ

Dlatego też naprawdę podziwiam ludzi, którym raz po raz nie wychodzi, a oni dalej próbują, kombinują na inne sposoby, szukają lepszej drogi. Sama chciałabym się takim człowiekiem stać i w tym celu coraz częściej próbuję coś z sobą zrobić. Tak więc, tym bardziej ucieszyłam się, gdy czytając książkę „Kreatywni. I masz pomysł na wszystko” natrafiłam na kilka inspirujących cytatów. Czuję, że w chwilach popełniania błędów i innych porażek mogą nieźle podnosić na duchu i pomóc w walce, więc uznałam, że warto się nimi podzielić. Enjoy!

3 INSPIRUJĄCE CYTATY O BŁĘDACH I PORAŻKACH:

DO POWIESZENIA NAD ŁÓŻKIEM:

J.K. Rowling: „Niektóre niepowodzenia są w życiu nieuniknione. Nie da się żyć bez ponoszenia porażek w jakiejś dziedzinie, chyba, że żyje się tak ostrożnie, jakby się w ogóle nie żyło – co z kolei stanowi porażkę na całej linii.”

cytaty o błędach - Nie da się żyć bez ponoszenia porażek w jakiejś dziedzinie

Te słowa Rowling powinnam sobie chyba zapisać na jakiejś karteczce i powiesić nad łóżkiem! I to tak, żebym zerkała na nie na tyle często, by porządnie wryły się w pamięć. Bo przecież ta słynna pisarka ma stuprocentową rację – są błędy, które po prostu musimy popełnić, bo bez tego nie wskoczymy na wyższy poziom. I choć będzie boleć, to jednak potem, dzięki temu możemy osiągnąć o wiele więcej. Krótko mówiąc – zyski przewyższają straty. Bo chyba lepiej trochę pocierpieć i zaryzykować, niż nigdy nie próbować niczego nowego w obawie przed porażką, prawda?

WYKORZYSTAJ TO!

S.B. Kaufman, C. Gregoire: „Każdą sytuację w życiu możemy potraktować z twórczym duchem.”

Każdą sytuację w życiu możemy potraktować z twórczym duchem - cytaty o błędach

Codziennie przydarza nam się mnóstwo lepszych lub gorszych sytuacji. Pytanie tylko – jak je wykorzystamy? Jak do nich podejdziemy? Czy mądrze je wykorzystamy? Bo przecież, jeżeliby zastosować się do tego cytatu, to wszystkie te rzeczy można obrócić „w coś” i dostrzec w nich więcej. Źle wybrane studia mogą być inspiracją do stworzenia serii wywiadów o studiach na blogu. Frustrację z powodu niezdanego egzaminu można wyleć na kartkę papieru, malując farbami swoje odczucia i – być może – tworząc arcydzieło. Zresztą kto wie – może przypadkowe ucięcie zbyt dużej ilości materiału stało się inspiracją do spodni typu 7/8? Ważne by pamiętać, że każdy doznaje wielu porażek i zamiast je rozpamiętywać, warto próbować przerobić je na coś dobrego.

CENA ORYGINALNOŚCI

Ken Robinson: „Jeśli nie jesteś gotowy na to, by się mylić, nigdy nie wymyślisz niczego oryginalnego.” 

cytaty o błędach - jeżeli nie jesteś gotowy by się mylić nigdy nie wymyślisz nic oryginalnego

Okej – jeżeli poprzednie cytaty mnie nie zadziałały, to ten już na pewno włącza dodatkowy anty–smutkowy napęd. Bo przecież chyba większość znanych mi osób chciałaby być twórcza i kreatywna, a skoro droga do tego wiedzie między innymi przez porażki, to cóż – trzeba zapłacić tę cenę i iść dalej.  I myślę, że warto spojrzeć na to na zasadzie, że każdy błąd to mały kroczek do bycia lepszym, zamiast rozpamiętywania (to pisałam też do mojego mózgu – dotarło?).  No i poza tym, może dzięki tym błędom uda się stworzyć coś naprawdę fajnego?  Takie skutki uboczne to ja lubię!

3 INSPIRUJĄCE CYTATY O BŁĘDACH I PORAŻKACH – PODSUMOWANIE

Te 3 inspirujące cytaty o błędach naprawdę dały mi do myślenia. Wiem, że zmiana myślenia o porażkach nie będzie prosta – trochę już nad tym pracuję i nadal nie jest tak, jakbym chciała, bo to  długi proces na który składa się wiele czynników Jednak mam nadzieję, że te cytaty o błędach dołączą na stałe do mojej pocieszającej załogi i gdy znów coś nie wyjdzie – pomogą się szybciej pozbierać, zarówno mnie, jak i innym.

PS. Zajrzyj też do:


Pierwszy cytat jest autorstwa J. K. Rowling, który wykorzystali w swojej książce „Kreatywni. I masz sposób na wszystko” Kaufman i Gregoire ( str 237.) Drugi cytat został zamieszczony na stronie 242.  Twórcą ostatniego cytatu jest Ken Robinson z „Uchwycić Żywioł” – w książce znaleziony na stronie 231.  


Uwaga! Wpis zawiera linki afiliacyjne.