Dziennik 5-letni – jak z niego korzystać? 10 pomysłów!

Dziennik 5 letni to jedna z lepszych rzeczy, które możesz dla siebie zrobić, aby zachować niepowtarzalne wspomnienia na lata. Dzięki pisaniu w nim każdego dnia, codziennie masz okazję zobaczyć, jak zmienia się Twój sposób myślenia na świat. Przypominasz sobie sukcesy o których zdążyłeś już zapomnieć, ale i porażki, które ostatecznie wcale nie były takie straszne. Zresztą sporo już o nim pisałam tutaj i tutaj, więc nie będę się powtarzać. Zamiast tego chciałabym podsunąć Ci kilka pomysłów na to jak efektywnie dziennik 5 letni wykorzystać. A nuż się przekonasz?

DZIENNIK 5 LETNI – CO TO JEST I JAK Z NIEGO KORZYSTAĆ? 10 POMYSŁÓW

1. DZIENNIK 5 LETNI JAKO SKARBNICA SUKCESÓW

Czujesz się czasem do niczego? Masz wrażenie, że jesteś beznadziejny? High five – ja też! Zresztą chyba każdy ma czasem takie słabsze dni. I tutaj właśnie przydaje się dziennik 5 letni, który – regularnie wypełniany – zaraz podsunie Ci mnóstwo dowodów na to, że wcale nie jest tak źle. Wystarczy tylko codziennie zapisywać jakiś sukces. Pamiętaj przy tym, że sukces to nie tylko rzeczy wielkie. Czasem to po prostu wstanie z łóżka na czas czy znalezienie kilku powodów do wdzięczności, pomimo tego, że wszystko idzie nie tak. A skoro o wdzięczności mowa…

2. DZIENNIK 5 LETNI JAKO SPOSÓB NA PRAKTYKOWANIE WDZIĘCZNOŚCI

Zapisywanie rzeczy, za które można być wdzięcznym to prosty sposób na poczucie się lepiej. Zatem czy może być coś lepszego niż dziennik, w którym przez pięć lat codziennie zapisujesz nowe powody do wdzięczności? Po tym czasie będziesz mieć taką bazę, że gdy znów dopadną Cię smutki, to dzięki zapiskom zobaczysz, że to żyćko jednak nie jest takie złe.

3. DO OPISYWANIA ROZWIJAJĄCEJ SIĘ RELACJI Z PARTNEREM

Początki związku to piękna rzecz. Jednak wiadomo – z czasem wspomnienia blakną. Dlatego też warto nie dać im odejść, zapisując codziennie jakąś myśl o drugiej osobie, tym co wspólnie robiliście, co Wam się nawzajem podoba w sobie itd. Aż żałuję, że sama na to na wpadłam te parę lat temu!

4. DO WYROBIENIA NAWYKU CODZIENNEGO PISANIA

Poza tym dziennik 5 letni na pewno przyda się wszystkim osobom, które zastanawiają się nad tym, jak wyrobić nawyk codziennego pisania. Nie trzeba tutaj zapisywać jakichś wielkich przemyśleń  – wystarczy tu i teraz z danego dnia!

5. JAKO PAMIĄTKA Z PIERWSZYCH LAT DZIECKA

Wcześniej było już o zapisywaniu jak rozwija się relacja z partnerem, ale przecież można wykorzystać to także w przypadku dzieci. W końcu te szkraby w pierwszych latach życia rozwijają się tak szybko!

6. DO ZAPISYWANIA RZECZY, KTÓRE DZIŚ CIĘ ZASKOCZYŁY

Dzieci potrafią się wszystkim zachwycać, zaskakiwać małymi rzeczami i cieszyć się z nich jakby było to co najmniej wygranie miliona w totka. A dorośli? Cóż, pewnie sam już wiesz jak to z tym jest. Dlatego też, aby ćwiczyć tę umiejętność, możesz postarać się zapisywać w dzienniku 5 letnim rzeczy, które dziś Cię zaskoczyły, ucieszyły, zachwyciły itd.

Przykładowo ja dziś przypomniałam sobie, jaka to radość wskoczyć w wielką zaspę śniegu!

7. DO ZAPISYWANIA CZEGO SIĘ DZIŚ NAUCZYŁEŚ

„Czyli każdego dnia muszę się czegoś uczyć?” – zapytasz pewnie z przerażeniem. Cóż, to zależy jak definiujesz tutaj naukę. Bo w tym punkcie chodzi mi też o pewne refleksje czy też rzeczy zupełnie malutkie, np. jak to, aby na spacer w temperaturze -10 stopni, następnym razem wziąć termos z herbatką.

8. DO ĆWICZENIA ŁADNEGO PISMA

Też bazgrzesz jak kura pazurem? Na co dzień piszesz jak najszybciej, by nic Ci nie umknęło? Zawsze możesz spróbować postawić sobie wyzwanie ładnego pisma. Te parę linijek w dzienniku 5 letnim nie zajmie przecież tak dużo czasu, a może stanowić miłą odmianę od zwyczajowego bazgrania.

9. DO PISANIA KRÓTKICH LIŚCIKÓW DO SIEBIE Z PRZYSZŁOŚCI LUB PRZESZŁOŚCI

Masz takie rzeczy, które chciałbyś powiedzieć młodszej wersji siebie? Dam głowę, że tak! W przeciwną stronę – do siebie z przyszłości – pewnie też by się znalazło parę życzeń. Zatem czemu nie wykorzystać w tym celu dziennika 5 letniego? Przynajmniej wypełniając go po rok po roku będziesz widzieć, czy np. dalej popełniasz ten sam błąd albo czy zmierzasz w życiu w to miejsce, do którego chcesz dotrzeć.

10. DO MIERZENIA REALIZACJI CELÓW

A skoro mowa o miejscu, gdzie chciałbyś się znaleźć za parę lat, to dlaczego by nie notować w dzienniku jak Ci idzie realizacja celów? W ferworze dnia codziennego łatwo się zatracić i zapomnieć o tym, co dla Ciebie naprawdę ważne. Zatem w  ten sposób będziesz miał namacalną motywację w postaci dziennika, aby codziennie zastanowić się, czy robisz coś, co Cię zbliża do tego celu.

DZIENNIK 5 LETNI – JAK Z NIEGO KORZYSTAĆ? PODSUMOWANIE

Jak widać na powyższych przykładach, prowadzenie dziennika 5 letniego zdecydowanie nie musi być nudne. Można zastosować go na mnóstwo sposobów – nawet w tej chwili przychodzi mi jeszcze do głowy, że przydałby się też do zapisywania cytatów np. o życiu. Zatem domyślam się, że te przytoczone wyżej stanowią pewnie zaledwie jakąś małą ich część, bo co człowiek to inny pomysł. A jak Ty wykorzystałbyś dziennik 5 letni?