Cytaty o życiu – 20 pięknych sentencji

Cytaty o życiu mogą towarzyszyć nam każdego dnia. Krótkie czy długie – inspirują tak samo. Doradzają, uczą, bawią i nierzadko skłaniają Cię do głębszego zastanowienia się nad sobą. Czasem znajdujesz je sam, podczas czytania ciekawej książki czy też oglądania filmu, a innym razem po prostu natykasz się na nie w przestrzeni internetowej. Przykładowo inspirujące cytaty o życiu, kreatywności, pracy itd. wyświetla Canva, kiedy chcesz zapisać swój projekt i oczekujesz na wyskakujące okienko „zapisz”. Warto też prowadzić swój cytatownik alias „zeszyt z cytatami”, żeby te piękne sentencje nie umknęły Ci gdzieś w prozie życia, czy raczej milionie ulubionych zakładek. Wiecie jak jest, takie życie. Cytaty mogą Ci je tylko umilić, więc nie zapomnij o ich zapisaniu, najlepiej gdzieś, gdzie będziesz miał je pod ręką. W końcu gorsze chwile nie wybierają, a warto mieć taką „broń” wówczas pod ręką.

Zatem bez przedłużenia – poznaj znalezione przeze mnie inspirujące cytaty o życiu. Krótkie, mądre, piękne, pozytywne, smutne – wybrałam ich sporo, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Enjoy!

CYTATY O ŻYCIU – KRÓTKIE

„Momo, brak odpowiedzi jest odpowiedzią.”

Eric-Emmanuel Schmitt „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu”

To jest cytat, który przypomina mi o rzeczy, o której bardzo często zapominam. Mianowice – że brak działania też jest działaniem. Tak samo wstrzymywanie się od podejmowania decyzji też jest wyborem. I choć jest to bardzo wygodne, to jednak złudne.

***

 „Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz.”

Julian Tuwim

Każdy kiedyś umrze – to fakt. Jednak zamiast skupiać się na ostateczności, warto żyć tu i teraz – dbając o przyjaciół, przeżywając przygody, kolekcjonując wspomnienia. Zadbajmy o to, by kiedyś, za te kilkadziesiąt lat było co wspominać. I to z uśmiechem!

***

„Koniec końców to nie o liczbę lat chodzi w życiu, tylko o ilość życia w tych latach.”

Abraham Lincoln

Bo przecież na końcu nie liczy się to, ile lat przeżyjesz, ale czego w ich trakcie doświadczysz i jak wykorzystasz ten czas. Nie zmarnuj go na (zbyt wiele) głupot, by pod koniec swojej ścieżki być zadowolonym ze swoich wyborów.

***

 „Całe życie jest szkołą.”

Jan Amos Komeński

Jako pedagożka z wykształcenia koniecznie musiałam wrzucić tutaj jakieś nawiązanie do szkoły. Bo przecież to nie jest tak, że kończysz szkołę albo studia i potem już nigdy nie będziesz musiał się uczyć, o nie! Przez cały czas zbierasz nowe lekcje, popełniasz błędy i wyciągasz w nich wnioski, stając się coraz lepszym.

***

„Życie nie jest tak krótkie, aby nie starczyło czasu na grzeczność.”

Ralph Waldo Emerson

O tak, to dokładnie to, co czasem chciałabym powiedzieć wszystkim nieuprzejmym ludziom. W sklepie, w dziekanacie- tam naprawdę można się opanować i nawet jak masz zły dzień, to powstrzymać się przed wyżywaniem się na innych. Uwaga – nie mylić z brakiem asertywności!

***

„Dobre życie przypada w udziale tym, którzy się o nie starają.”

Lew Tołstoj

Nic nie robi się samo. Jeśli czekasz aż z nieba spadną Ci możliwości i fajne życie – oj, trochę sobie na to poczekasz i być może… się nie doczekasz.  I wiadomo – nie wszystko da się zrobić. Ale można przynajmniej próbować!

***

MĄDRE CYTATY O ŻYCIU

„Ironia życia leży w tym, że żyje się do przodu, a rozumie do tyłu.”

Soren Kierkegaard  (znalezione w książce Michała Szatiło „Projekt Przyszłość”)

Choć Kierkegaarda poznałam na zajęciach z filozofii na studiach, to jednak tam nie przypadł mi do gustu. Może to kwestia dużej ilości tekstów, może samego przymusu czytania  – ot, nie polubiliśmy się. Jednak tutaj muszę mu przyznać 100% rację. W końcu o ile prościej byłoby jednak rozumieć życie do przodu!

***

„Kiedy stwórca składał ten świat miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.”

Terry Pratchett „Mort”

O, tak! I pomyśleć, że kiedyś, jak byłam dzieckiem, to wydawało mi się, że stając się dorosłą, będę doskonale wiedziała co zrobić z życiem. Mniej będzie tych wszystkich zagadek i żadne cytaty o życiu nie będą musiały poprawiać mi humoru. Tymczasem im więcej lat, tym głębiej w las, bo cały czas pojawiają się jakieś nowe informacje, wyzwania, problemy. Już myślisz, że coś rozumiesz, a potem zagłębiasz się w to i nagle nic nie jest tylko czarno – białe, lecz bardziej w odcieniach szarości.

***

„Próbowałem tłumaczyć rodzicom, że życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłużyć.”

Eric-Emmanuel Schmitt „Oskar i Pani Róża”

Oj, zdecydowanie coś w tym jest! W końcu jako dziecko potrafisz szaleć, ile tylko się da. Gdy wchodzisz w upragnioną dorosłość, nagle okazuje się, że wcale nie jest taka fajna. A potem lata dalej mijają, ale nam ciągle jest mało. I pozostaje tylko być dobrym człowiekiem.

***

„Życie byłoby nieskończenie szczęśliwsze, gdybyśmy mogli rozpocząć je w wieku lat osiemdziesięciu i stopniowo zbliżać się do osiemnastu.”

Mark Twain

O ile mądrzejsi bylibyśmy, gdy tak to właśnie działało! Ilu błędów młodości moglibyśmy uniknąć dzięki temu! No i oczywiście wówczas na pewno lepiej wykorzystalibyśmy ten czas, kiedy zazwyczaj jest się zdrowym, w pełni sprawnym, pełnym chęci do działania.

***

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś.”

Mark Twain

Mark Twain znów w punkt. Oj, jego cytaty o życiu mocno inspirują! Ta sentencja na pewno przyda Ci się, jeśli tak jak ja – zbyt często zastanawiasz się, co ludzie pomyślą czy też masz w sobie dużo strachu. A te słowa, to chyba muszę sobie przypiąć gdzieś nad biurkiem!

***

„Życie naprawdę jest odbiciem tego, co pozwalamy sobie zobaczyć i jakimi pozwalamy sobie być.”

Trudy Symeonakis Vesotsky

Daleka jestem tutaj od stwierdzeń w stylu „wszystko zależy od Ciebie”, bo przecież są różne okoliczności. Jednak nie da się ukryć, że jakiś wpływ na życie mamy. To, co czytamy, to, czego słuchamy, z kim przebywamy, jak postrzegamy siebie samego i innych – to wszystko ma olbrzymie znaczenie.

***

„Życie składa się z wielu drobnych monet; kto je podnosi, jest zamożny.”

Jean Anouilh

Tutaj pięknie zwrócono uwagę na to, jak ważne są te małe chwile, których na co dzień nie doceniamy. Uśmiech dziecka, spacer po pracy, usłyszany komplement – to wszystko jest ważne.

***

CYTATY O ŻYCIU – POZYTYWNE

„Zdarza się, że czujemy się jak najwięksi biedacy, nie wiedząc o tym, że życie właśnie wykrawa dla nas skrawki w najróżniejszych kolorach i jak matka, za cenę nieprzespanych nocy, szyje dla nas najpiękniejsze ubrania.”

Alessandro D’Avenia „Biała jak mleko, czerwona jak krew”

To cytat w sam raz na gorsze czasy, kiedy wydaje się, że nic nie idzie po Twojej myśli. Tymczasem kto wie? Może właśnie idzie nowe, lepsze? Może dzięki tym trudnym doświadczeniom, później będziesz w stanie podjąć jakieś wyzwanie, które dawniej byłoby dla Ciebie niewykonalne?

***

„W życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie. Chodzi o to, żeby nauczyć się tańczyć w deszczu.”

Vivian Greene

Z tym zetknęłam się, w przekształconej formie, również w książkach Evansa, które kiedyś podnosiły mnie na duchu. W końcu nie zawsze wszystko będzie szło po Twojej myśli, więc warto nauczyć się, jak odnaleźć szczęście w nowej rzeczywistości.

***

„Budząc się rano, pomyśl, jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc się radować.”

Marek Aureliusz

Ja wiem, że czasem dzień, już od rana, zupełnie się nie klei. Uciekł autobus, skończyło się mleko, trzeba zrobić prezentację na studia, a tutaj jeszcze Twoje mieszkanie próbuje zaatakować mały palec u stopy. Ale jednak… zawsze da się znaleźć coś, za do można być wdzięcznym. Może czasem ciężko wykrzesać z siebie większą radość, ale wdzięczność – to jest to!

***

„Jutro jest zawsze czyste, nieskalane żadnym błędem.”

Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”

Cytaty o życiu nie byłyby pełne bez wspomnienia jednej z moich ulubionych sentencji Ani z Zielonego Wzgórza. W końcu Ania tutaj to tak pięknie ujęła!

***

SMUTNE CYTATY O ŻYCIU

„Dlaczego ludzie potrafią lepiej umierać niż żyć? Dlatego, że żyć trzeba długo, a umrzeć można prędko.”

Fiodor Dostojewski

Smutne to, ale jednak bardzo trafne. W końcu śmierć to tylko jakiś okres czasu, jakaś chwila, która zaraz minie. A życie? Życie to miliony dobrych chwil, szczęścia, radości, ale i błędów, porażek, rozczarowań, zarówno innymi jak i sobą.

***

„Zapominamy, że życie jest kruche, delikatne, że nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni.”

Eric-Emmanuel Schmitt

No właśnie – cały czas wydaje się, że jutro obudzisz się i wszystko będzie jak zawsze. Zjesz śniadanie, pójdziesz do pracy, pomarudzisz z kolegami, potem chwila dla siebie, może jakaś książka albo serial i już koniec dnia. A co gdyby jutro miałoby być Twoim ostatnim dniem?

***

„Jakże inaczej wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy wiedzieli, jak niewiele go nam zostało.”

R.P. Evans – „Hotel pod jemiołą”

I znów coś o wykorzystywaniu życia w pełni – tak, aby nie pluć sobie potem w brodę, gdy jednak okaże się, że nie dożyjemy tych 100 lat.

***

CYTATY O ŻYCIU – PODSUMOWANIE

Mam nadzieję, że znalazłeś tutaj coś dla siebie. Co Cię najbardziej zainspirowało? Który cytat przypadł Ci do gustu, a który przeszedł zupełnie bez echa? Może z czymś nie nie zgadzasz? Albo znasz jeszcze jakieś inne piękne sentencje o życiu? Napisz mi o nich koniecznie w komentarzu!

PS. Zajrzyj też do: