Nie wiem co chcę robić w życiu – 12 pomysłów na to, jak znaleźć pomysł na siebie

Nie wiem co chcę robić w życiu, nie wiem co robić ze swoim życiem  – masz czasem myśli tego typu?  Mnie odwiedzają już od podstawówki, coraz bardziej dręcząc pod koniec liceum, na etapie wyboru studiów. A teraz? Teraz, na ostatnim roku magisterki, to już w ogóle zadaję sobie pytanie jak znaleźć pomysł na siebie coraz częściej. I wiesz co? Dam głowę, że nie jestem z tym sama. Jednak nie zamierzam tylko siedzieć i marudzić, że nie wiem co robić w życiu. Zamiast tego wolę się zastanowić, co mogę z tym zrobić. I właśnie taką mini listą zamierzam się dziś podzielić. Przeczytaj, może któryś z punktów naprowadzi Cię na nowe tory?

NIE WIEM CO CHCĘ ROBIĆ W ŻYCIU – 10 POMYSŁÓW NA TO, JAK ZNALEŹĆ POMYSŁ NA SIEBIE

1. PRÓBUJ JAK NAJWIĘCEJ NOWYCH RZECZY

Podstawą wydaje mi się tutaj próbowanie nowych rzeczy. To niekoniecznie muszą być nowe prace, albo jakieś wolontariaty (choć te pewnie też nie zaszkodzą), ale po prostu bycie otwartym na nowe doświadczenia. Bo nawet jeśli po nich powiesz sobie, że nadal „nie wiem co chcę robić w życiu”, to przynajmniej szybciej wiesz, czego nie chcesz. A to już coś!

2. RÓB DARMOWE KURSY I SZKOLENIA ONLINE

Nie bez powodu mówi się, że Internet to kopalnia wiedzy. Tyle tutaj dobrego! Do tego często zupełnie bezpłatnie można znaleźć różne tutoriale i kursy. Przykład? Proszę bardzo! Google oferuje swoje Internetowe Rewolucje. Na Skillshopie dowiesz się więcej o Google Ads, Google Analytics i możesz uzyskać z nich bezpłatny certyfikat. Do nauczenia się WordPressa też nie potrzebujesz od razu hostingu i domeny – możesz spróbować postawić stronę na serwerze lokalnym (tutaj tutorial jak włączyć taki serwer). Youtube to też cudowna baza wiedzy! Zatem jeśli twierdzić, że nie wiem co chcę robić w życiu – korzystaj, próbuj, ucz się! Nawet jeśli coś, co wydawało się ciekawe, ostatecznie okaże się śmiertelnie nudne, to i tak nie marnujesz żadnych pieniędzy. Win-win!

3. CHODŹ NA BEZPŁATNE WARSZTATY

Jeszcze przed pandemią zorientowałam się, że galeria w mojej okolicy co jakiś czas organizuje różne warsztaty. Wejściówka była prawie za bezcen. Kosztowała 10 zł – obstawiam, że bardziej po to, aby ludzie o nich pamiętali, bo jednak jak płacisz nawet symboliczną kwotę, to czujesz się zobowiązany, żeby przyjść, niż żeby faktycznie na tym zarobić. Tym sposobem byłam na warsztatach introligatorskich i uszyłam sobie własny zeszyt (tutaj relacja z wcześniejszej edycji). Miałam też okazję uczestniczyć w „malowaniu roślinami” z Litograf Studio, gdzie dzięki prasie i szelakowi stworzyłam piękne odbitki paproci. Natomiast nawet teraz udało się załapać na bezpłatne dwugodzinne warsztaty z programowania w .NET i C#, żeby zobaczyć jak to w ogóle wygląda.

4. RÓB PŁATNE KURSY

Jeśli myślisz sobie, że nie wiem co chcę robić w życiu, musisz pamiętać o inne ważnej rzeczy. Mianowicie – nie bój się inwestować w siebie. W końcu nie każdą wiedzę, z każdej dziedziny, znajdziesz za darmo w internetach, choć jak wskazałam w powyższych punktach – jest jej tam sporo. Weźmy na tapet pierwszy przykład z brzegu – rysowanie. Znajdziesz na ten temat mnóstwo darmowych tutoriali, ale słyszałam, że polecane są tutaj kursy „Rysuj z Krissem”, gdzie niektóre lekcje kosztują zaledwie 14 zł. Albo projektowanie graficzne – Kłosiński ma na ten temat świetny kurs, który powoli i krok po kroku tłumaczy podstawy. W każdym razie – nie przerażaj się, gdy za coś trzeba zapłacić i potraktuj to jako inwestycję w siebie

5. UCZ SIĘ ANGIELSKIEGO

Znajomość angielskiego daje Ci dostęp do nieograniczonej liczby materiałów, bo przecież nie wszystko jest tłumaczone na polski. A kto wie – może zagranicą rozwija się jakiś zawód, o którym w Polsce jeszcze nie jest głośno, a Ty byś się w tym doskonale odnalazł?

6. DUŻO CZYTAJ

Mnóstwo osób prowadzi blogi specjalistyczne, na których opowiada więcej o swojej pracy i dzieli się przydatnymi tips&tricks. Widzę to zwłaszcza w branży informatycznej (np. bedeprogramistka.pl), marketingowej (np. blog Artura Jabłońskiego) oraz u copywriterów (np. blog Maćka Wojtasa)  – korzystaj! Poza tym popłaca czytanie dużej ilości książek. Niekoniecznie muszą to być poradniki albo treści stricte rozwojowe. Czasem nawet w zwykłej powieści (np. książce typu Young Adult), widzisz, jaką drogę ktoś przechodzi i czym się zajmuje, co może Cię zainspirować.

7. PYTAJ

Jak mówi stare porzekadło – kto pyta, nie błądzi. Zatem pytaj, w czym możesz pomóc. Proś o doprecyzowanie czegoś niejasnego z wystąpienia w komentarzu. I co najważniejsze – zadawaj też pytania sobie samemu, zwłaszcza „dlaczego”. Czemu podoba mi się to, czym ktoś inny zajmuje? Co mnie pociąga w danej rzeczy? Dlaczego wydaje mi się to takie ciekawe? Czy można to przenieść na inny grunt?

8. SŁUCHAJ PODCASTÓW, OGLĄDAJ YOUTUBY

Tutaj podobnie jak z książkami i blogami – korzystaj z tej darmowej bazy wiedzy o tym, czym zajmują się inni. Czerp z video podcastów różnego rodzaju – biznesowych, rozwojowych, ale i zupełnie ogólnych. Od siebie polecam tutaj zwłaszcza podcasty:

9. ROZMOWY ZE ZNAJOMYMI

Porozmawiaj o problemie ze znajomymi. Powiedz „nie wiem co chcę robić w życiu” i poproś o radę. Zapytaj, jak znaleźli pomysł na siebie i co sprawiło, że teraz są w danym miejscu.  A może widzą w Tobie jakiś talent, którego Ty nie dostrzegasz i podsuną Ci wskazówkę? Dowiedz się, jakie ich zdaniem masz mocne i słabe strony i jak mógłbyś je wykorzystać.

10. TARGI KARIERY

Co jakiś czas są organizowane targi kariery. Może się wybierzesz i dopracujesz tam CV? Albo porozmawiasz z przedstawicielami danej firmy i dowiesz się więcej o ich pracy? Wystąpienia specjalistów zapewne też mogą okazać się przydatne!

11. PRZEGLĄDAJ OFERTY PRACY

Przeglądaj oferty pracy nawet jeśli… nie szukasz teraz pracy. Dlaczego? Bo gdy jesteś na etapie „nie wiem co chcę robić w życiu”, to możesz dowiedzieć się  o istnieniu prac, o których wcześniej nie miałeś nawet pojęcia. Poza tym widzisz tam nie tylko fajnie brzmiącą nazwę stanowiska, lecz też (zazwyczaj) dokładny opis obowiązków. Zatem dowiadujesz się, co jest wymagane w danym zawodzie, co jest atutem, obsługi jakich programów warto się nauczyć itd. Kto wie – może zobaczysz jakąś iskierkę w tunelu?

12. SPRAWDŹ LINKEDIN

Warto zadbać o swój wizerunek w sieci i założyć konto na LinkedInie – takim profesjonalnym Facebooku. Przy okazji może Twój profil wpadnie jakimś rekruterom w oko i praca marzeń znajdzie Cię sama? Szanse pewnie marne, ale spróbować można! Poza tym na LinkedInie widzisz też w jakich zawodach pracują inni, jakie mają umiejętności oraz jak rozwijała się ich kariera – korzystaj!

NIE WIEM CO CHCĘ ROBIĆ – PODSUMOWANIE

Zapewne jak czytasz mnie dłużej, to zastanawiasz się, co stało się z pedagogicznymi planami? W końcu kiedyś myślałam, że ekonomia będzie moją drogą. Z kolei potem pisałam, że skręciłam w stronę pedagogiki i oligofrenopedagogiki. No cóż, tam sama praca z dziećmi byłaby super, ale do tego dochodzi mniej super biurokracja, miliony papierów do wypełnienia, godna pożałowania polityka wobec nauczycieli, niska pensja i niekoniecznie sympatyczni rodzice. Zatem znów skręciłam, bliżej bloga, bo obecnie pracuję w marketingu. Jednak czy to na 100% droga na całe życie? Jeszcze nie jestem tego pewna. Dlatego mając ten ostatni rok magisterki, chcę go dobrze wykorzystać i solidnie popracować na tym moim „nie wiem co chcę robić”. W tym celu właśnie stworzyłam powyższą listę. Mam nadzieję, że i Tobie się przydała!

PS. I oczywiście jeżeli masz jakiś inny pomysł na to, jak znaleźć pomysł na siebie, to koniecznie daj mi znać w komentarzu!


Zdjęcie tytułowe: https://stocksnap.io/photo/smiling-woman-8ENK7P4YSJ