Dlaczego warto pisać? 5 ważnych powodów, by się tego nauczyć

Jak napisać do wykładowcy? Co należy napisać, gdy wysyłam CV do pracodawcy? W jaki sposób pisać bajki dla dzieci? – o to codziennie pytamy wujka Google. I pomyśleć, że kiedyś, jeszcze w szkole to pisanie wydawało się takie niepotrzebne! Z niechęcią podchodziliśmy wtedy do tych wszystkich rozprawek, charakterystyk, recenzji i innych form, traktując je jak zbędne (i zazwyczaj stresujące) zadanie. Jednak nic dziwnego – przymus często budzi opór, a kiedy nawet nie przeczytasz lektury, to ciężko się wypowiadać o jej bohaterach. Same tematy (przynajmniej u mnie) nie były również porywające, więc łatwo zrazić się do pisania. Jednak z czasem okazuje się, że z pisaniem jest trochę jak z fragmentem piosenki Kortez: niby nic takiego, a jednak coś.

DLACZEGO WARTO PISAĆ? 5 WAŻNYCH POWODÓW

Jestem zdania, że pisanie to dość uniwersalna umiejętność, która bardzo się przydaje w codziennym życiu. Oczywiście nie mam tutaj na myśli samego stawiania liter. Chodzi o coś więcej: zdolność do przejrzystego formułowania myśli w taki sposób, by jak najbardziej zaciekawić innych w spójny, logiczny, a zarazem wciągający sposób. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się to banalne, to jednak wystarczy otworzyć edytor tekstu, by już po paru minutach uświadomić sobie swój błąd. Tymczasem pisanie jest nam przecież tak potrzebne!

DLACZEGO WARTO PISAĆ? 

1. JAK PISAĆ Z DZIEWCZYNĄ? 

Na początku znajomości pisanie z płcią przeciwną jest naprawdę ważne, a w przypadku poznawania się przez internet – nawet decydujące. Dlatego, choć oczywiście do tanga trzeba dwojga, a rozmowa się czasem nie klei, to warto wiedzieć jak pisać / flirtować za pomocą wiadomości, by podtrzymać zainteresowanie drugiej osoby. Co więcej – będąc już w związku, a nawet mieszkając ze sobą, pisanie też się przydaje. Przyklejona wówczas karteczka z jakimś miłym tekstem, „pikantny” sms w ciągu w dnia – to wszystko może dodać kolorów i przełamać rutynę.

2. PISANIE W SPRZEDAŻY

Choć oczywiście jakość produktów też jest bardzo ważna, to jednak dobry opis potrafi zdziałać cuda! Ciekawie napisane teksty reklam również przyciągają uwagę odbiorców. Poza tym już od dawna mówi się też, że content marketing daje dobre efekty, podobnie jak storytelling. Zresztą co ja będę pisać o skuteczności pisania w sprzedaży, jak chyba większość już wie, że istnieje taki zawód jak copywriter!

3. SZUKANIE PRACOWNIKÓW, PISANIE CV I ODPOWIEDZI NA OGŁOSZENIE O PRACĘ

Prędzej czy później w życiu każdego przychodzi ten moment, gdy kończy się możliwość beztroskiego spania do północy, a zaczyna się wstawanie do pracy. No właśnie – do pracy! Tylko wpierw trzeba takową znaleźć, a więc zazwyczaj: napisać CV, znaleźć interesującą ofertę i wyrazić zainteresowanie nią w taki sposób, by i pracodawca zainteresował się nami. I tutaj zaczynają się schody! Wypadałoby napisać coś o sobie, w profesjonalny sposób opisać obowiązki z poprzedniej pracy, a potem jeszcze stworzyć takiego maila, by rekruter nie wrzucił go od razu do kosza, lecz czuł ekscytację na samą myśl o otwieraniu CV. Działa to też w drugą stronę, bo kiedy szukasz pracowników, to też chcesz zaprezentować swoją firmę jak najlepiej, by zgłaszali się tylko najlepsi kandydaci.

4. PISANIE POMAGA W ZROZUMIENIU SAMEGO SIEBIE

Pisanie pomaga lepiej rozumieć samego siebie. Nie wierzysz? To zacznij kiedyś z rana spisywać wszystkie myśli, które przyszły Ci do głowy, a nieźle się zaskoczysz! Nagle, podczas pisania uświadamiasz sobie, że już wiesz, czemu ostatnio byłeś taki poddenerwowany. Okazuje się, że lepiej rozumiesz radości i troski. Po przelaniu smutnych myśli, na duszy robi się jakoś tak… lżej. Nie mówiąc już o tym, że do głowy wpadają nowe pomysły, które czasem są na wagę złota – np. żeby się wybrać na jednodniową wycieczkę!

5. PISANIE –PATENT NA PAMIĘĆ

Idziesz do kina na fantastyczny film. Czytasz niesamowitą książkę z kilkoma wątkami. Słuchasz ciekawego podcastu lub audiobooki. Oglądasz serial, w którym tyle się dzieje, że głowa mała. I wszystko fajnie, ale po miesiącu zadajesz sobie pytanie, o czym to właściwie było. Tutaj właśnie na pomoc przychodzi pisanie, które sprawia, że dużo lepiej zapamiętujemy treści. Zresztą nawet jeśli już coś wypadnie z głowy, to przecież zawsze możemy do tego wrócić. Poza tym można to też podesłać znajomym, którzy akurat szukają czegoś ciekawego do oglądania, czytania, słuchania, a nawet zwiedzania. I tak, dzięki pisaniu, fajnie idee rozprzestrzeniają się dalej!

DLACZEGO WARTO PISAĆ?  – PODSUMOWANIE

Myślę, że dość jasno można dostrzec już, jak bardzo istotne jest pisanie. Widać, że przydaje się zarówno w pracy zawodowej (np. w sprzedaży), jak i kontaktach z innymi ludźmi, a nawet pomaga w rozumieniu samego siebie. Dlatego właśnie tak bardzo brakuje mi w szkołach przedmiotu typu „creative writing”, gdzie uczniowie mogliby się artystycznie wyżyć, rozbudzić swoją kreatywność, a jednocześnie przekonać, że pisanie to coś naprawdę fajnego*. A nie wygląda!


*  – Wyjątek stanowi pisanie licencjatu – z tym już nie jest tak fajnie.